تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

پرسش های متداول بیماری ها

آیا افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کنترل شده هم ممکن است روزی نیاز به انسولین پیدا کنند؟
همانطور که احتمالا قبلا هم شنیده بودید، دیابت نوع 2 یک بیماری پیش رونده است. آیا نیار به انسولین پیدا خواهید کرد؟ جواب این سوال بستگی به فاکتورهای بسیار مختلفی دارد: از جمله مهم ترین این فاکتورها میتوان به اضافه وزن، ژنتیک، فعالیت بدنی و سطوح هورمون های بدن و وضعیت سلول های بتا (سلول های پانکراس که مسئول ترشح انسولین هستند) دارد. طحقیقات نشان داده است که کنترل دیابت در مراحل آغازین بیماری میتواند به مقدار چشمگیری شرایط شما را در سال های بعد از آن تغییر دهد. پس نگذارید علائم بیماری شما حاد شود و بعد به دنبال کنترل قند و سلامتی خود بروید. پس اگر از همان روزهای آغازین فاکتورهای مهم را رعایت کنید و مرتب قند خود را کنترل کنید به احتمال زیاد نیاز به انسولین پیدا نخواهید کرد. 
آیا رژیم گیاهخواری (وگان) میتواند باعث بهبود بیماری لوپوس شود؟
امروزه تحقیقات نشان داده است که تغذیه نقش مهمی در پروسه درمان بیماری های خودایمنی از جمله لوپوس دارد. بسیاری از پزشکان معتقدند که رژیم با پایه ی گیاهی میتواند به طور کلی باعث بهبود وضعیت سلامتی افراد شود و همچنین میتواند باعث کاهش فاکتورهای التهابی شود. رژیمی که امروزه برای بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس توصیه میشود، رژیمی با پایه ی گیاهی و چربی پایین است. یادتان باشد که سیب زمینی سرخ کرده هم یک غذای گیاهی محسوب میشود اما غذای سالمی نیست! پس اگر مبتلا به بیماری های خود ایمنی هستید یک رژیم سالم و متعادل را دنبال کنید و ورزش را هم فراموش نکنید.
آیا ژنتیک در سکته نقش دارد؟
بله! افرادی هستند که با ژن هایی به دنیا می آیند که بدن آن ها را آماده میکند برای بروز انواع سکته  بعضی ژنتیک ها فرد را مستعد لخته شدن خون میکند و همین ویژگی باعث میشود که ریسک سکته بالا برود. در تاریخچه ی خانوادگی خود جست و جو کنید و اگر نتیجه گرفتید که تعداد سکته ها در خانواده و فامیل های نزدیک نسبتا بالا است، بتید بیش از پیش مراقب فاکتورهای خونی مهم درگیر در سکته های قلبی باشید. فاکتورهایی مثل کلسترول خون، فشار خون یا قند خون و … نگران نباشید، شما با داشتن یک زندگی سالم این خطر را میتوانید به سادگی از خود دور نگه دارید 
آیا سرطان سینه ارثی است؟
بیشتر خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه میشوند سابقه ی خانوادگی این بیماری را ندارند. فقط به این دلیل که یکی از اعضای خانواده درجه 1 شما مبتلا به این بیماری شده است، دلیل نمیشود که شما هم حتما مبتلا شوید. ما میدانیم که برخی ژن ها میتوانند ریسک ابتلا به این سرطان را بالا ببرند. از جمله این ژن ها میتوان به BRCA 1 و BRCA 2 اشاره کرد. فقط 10% از افرادی که مبتلا به سزطان سینه هستند زمینه ی ژنتیکی این بیماری را داشته اند و معمولا این خانم ها در سنین جوانی مبتلا به سزطان تخمدان یا سینه میشوند.
سمعک ها ابزارهای نسبتا گرانی هستند. من به عنوان یک فرد استفاده کننده هر چند وقت یک بار نیاز دارم که سمعک خودم رو عوض کنم؟
سمعک های معمولی بین 5 تا 7 سال عمر میکنند. اگه برای اولین بار است که میخواهید سمعک بخرید، بهتر است با پزشک شنوایی سنجی خود در مورد بهترین و به روز ترین انتخاب مشورت کنید تا اگر شنوایی شما رو به بهبود بود بتوانید با تنظیم سمعک این امکان را به گوش های خود بدهید. دلایلی که ممکن است شما را وادار به تغییر سمعک بکند: 1- تمام شدن عمر سمعک 2- ورود سمعک های جدیدتری به بازار که توانایی های بهتری برای شما ارائه میدهند. 3- پسرفت و یا پیشرفت وضعیت شنوایی شماو عدم توانایی سمعک شما در آداپت شدن با تغییر شرایط شنوایی شما.
برای محافظت از آفتاب کدام روش موثرتر است؟ استفاده از لباس های روشن یا تیره؟ و آیا اگر بخواهم پوستی برنزه داشته باشم، استفاده از اسپری های برنزه کننده سالم تر است یا حمام آفتاب؟
لباس های رنگ روشن باعث میشود شما خنک تز بمانید، چراکه بیشتر تشعشعات خورشید را بازتاب میدهد. اما نکته ی جالب اینجاس که لباس های تیره تشعشعات را جذب میکنند و از ورود اشعه ی UV به پوست جلوگیری میکند. بنابراین بر خلاف نظر عموم، پوشیدن لباس های تیره در روزهای آفتابی بیشتر توصیه میشود. برای برنزه کردن پوست، تا امروز تاثیرات مضر قابل توجهی برای اسپری های برنزه کننده کشف نشده است، اما سرطان زایی حمام های آفتاب طولانی مدت سالهاست که در تحقیقات قطعی شده . پس بنابراین اگر من جای شما بودم اسپری های برونزه کننده را ترجیح میدادم 

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری