تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

آیا در طول رژیم لاغری سریع نیاز به ویتامین C افزایش میابد؟

مرجان صحاف زاده

آسکوربیک اسید نام شیمیایی ویتامین C است. ویتامین C به صورت طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات از جمله پرتقال، فلفل، توت فرنگی، گریپ فروت، کیوی، بروکلی و … وجود دارد. این ویتامین حتی به بعضی از مواد غذایی کارخانه ای مثل سس خردل، آبمیوه، گوشت خرد شده و غیره به عنوان نگهدارنده طبیعی اضافه میشود. افرادی که زیاد مریض میشوند و یا احساس ضعف میکنند در اولین فرصت به داروخانه مراجعه میکنند و تلاش میکنند با مصرف قرص جوشان ویتامین C و یا قرص و شربت های این ویتامنی در برابر سرماخوردگی و سایر بیماری ها و عفونت ها خود را مقاوم کنند. برخی دیگر از افراد هم به دلیل اینکه به میزان کافی میوه و سبزی نمیخورند، تلاش میکنند از طریق مکمل کمبود این ویتامین را جبران کنند. که البته هر دو گروه کار درستی میکنند و ما این حقیقت رو انکار نمیکنیم که کمبود ویتامین C باعث تضعیف ایمنی میشود.

این مساله خصوصا در رژیم لاغری سریع خود را نشان میدهد. زیرا در طول رژیم به علت کمبودها و محدودیت های غذایی بدن ضعیف شده و بسیاری از افرادی که در رژیم سنگین هستند از این مساله شکایت دارند که بیشتر و زودتر از مواقع دیگر سرما میخورند و مدت بیشتری طول میکشد که درمان شوند. این مساله هم حقیقت دارد اما نه در تمامی رژیم های لاغری سریع! بسته به کامل بودن رژیم و محدودیت هایی که رژیم لاغری بر شما تحمیل میکند، نیاز شما به ویتامین C متفاوت خواهد بود. برای مثال در رژیم لاغری دوکان و چاغری به علت تنوع بالا و محتوای زیاد سبزیجات این نیاز کمتر میشود. اما به هر حال از آنجایی که در طول کاهش وزن، خصوصا کاهش وزن سریع، بدن شما اسیدی میشود، نیاز شما به مصرف میوه و سبزی و برخی مواد معدنی موجود در مولتی ویتامین ها برای خنثی کردن این اسیدیته زیاد میشود.

مصرف دوز مناسب ویتامین C باعث میشود بدن شما در مقاوم ترین حالت خود قرار داشته باشد. اما محاسبه اینکه دوز مناسب شما چه مقداری است کار ساده ای نیست. بنابراین تکلیف چیست؟

حداکثر مقدار توصیه شده برای ویتامین C 2000 میلی گرم در روز است که وقتی شما رژیم دارید طبیعیتا باید همین حداکثر میزان توصیه شده را مصرف کنید (معمولا در طول رژیم به علت افزایش نیاز بدن لازم است برخی ویتامین های به صورت مکمل مصرف شوند). اما مصرف بیشتر از این اندازه پیامدهای دردناکی به دنبال خواهد داشت!

با اینکه ویتامین C محلول در آب است و بنابراین زیادی آن از بدن دفع میشود، اما مصرف بیشتر از 2000 میلی گرم در روز برای مدت طولانی، ریسک ابتلا به سنگ های کلیوی را زیاد میکند.

بنابراین توصیه میکنم که اگر رژیم لاغری سریع دارید، حتما در کنار آن از مکمل های مولتی ویتامینی خصوصا ویتامین C استفاده کنید. اما حواستان باشد که در کنار افزایش دوز ویتامین C حتما باید مقدار آب مصرفی خودتون رو هم افزایش بدین تا ریسک تشکیل سنگ کلیوی رو به صفر برسونید.

 

با تیم اپلیکیشن لاغری چاغری همراه باشید

ارادتمند شما

مرجان صحاف زاده

 

 

245

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری