تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

تاثیر ترتیب کشیدن غذا در ظرف بر مقدار غذایی که می خورید

مدیر سایت

ترتیب کشیدن غذا در ظرف در مقدار غذا خوردن تاثیر می گذارد!! نتایج مطالعات اخیر در زمینه ی تاثیر نشانه های بصری در میزان غذا خوردن.

38

ترتیب کشیدن غذا در ظرف در مقدار غذایی که می خورید تاثیر می گذارد!!

اخیرا مطالعاتی در زمینه موثر بودن نشانه های بصری در میزان غذا خوردن انجام شده است.

بسیاری از ما حین غذا خوردن و مخصوصا در وعده صبحانه عادت های غذایی و سبک غذا خوردن مخصوص خودمان را داریم. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که برای صبحانه عادت دارید  سریال صبحانه و غلات آماده صبحانه مصرف کنید، احتمالا یک کاسه مخصوص خود را دارید که هر روز استفاده می کنید و اکثر اوقات یک جای ثابت می نشینید و هر روز یک مقدار نسبتا ثابت شیر و سریال تومی خورید. اما شاید تا به حال به ترتیب کشیدن غذا و نشانه های بصری در غذا خوردن دقت نکرده باشید.

از مطالعات جدیدی که در مجله ی اپتایت (appetite magazine) نشان داده است که زمانی که شما شیر را داخل ظرف می ریزید، تاثیر بسیار مهمی در این مساله دارد که شما چه مقدار سریال صبحانه می خورید. اجازه بدهید تا این طور توضیح بدهم که، در این مطالعه از یک گروه شرکت کننده خواستند تا ابتدا شیر را داخل ظرف خود بریزند و از گروه دیگر خواسته شد تا ابتدا سریال را در ظرف بریزند. نتیجه چه شد؟ گروهی که ابتدا شیر را در ظرف ریختن به میزان قابل توجهی شیر و در نهایت سریال بیشتری نیز خوردند!

اما واقعا چرا؟! محققان بر این اعتقاد هستند که نشانه های بصری بر مقدار غذا خوردن ما تاثیر زیادی دارند. وقتی شما اول سریال را در ظرف خود می ریزید بهتر می توانید ببینید و تصمیم بگیرید که چه مقدار سریال قرار است بخورید. می شود از زاویه ای دیگر نیز  به این پدیده نگاه کرد که اثر تقدم بر میزان غذا خوردن ما تاثیر می گذارد. بر اساس این نظریه، فرد تمایل بیشتری به یادآوری مقدار خوراکی دارد که اول میبیند. به بیانی دیگر : شما به آنچه که اول از همه میبینید، آگاه تر هستید و بیشتر آن را تجزیه و تحلیل می کنید. مثلا وقتی به رستوران می روید چه اتفاقی می افتد؟ معمولا در رستوران ها قبل از هر چیزی، آب سرو می کنند. شما به صورت ناخودآگاه در این مواقع آب بیشتری می نوشید.

پیام نهایی کارشناسان چاغری برای شما

این مطالعه نشان می دهد که ترتیب سرو شدن غذا اهمیت بسیار زیادی در نوع و میزان غذا خوردن و سبک زندگی شما دارد. غذاهای سالم و آب را قبل از همه سرو کنید. و مثل همیشه ما به شما توصیه می کنیم که  روی چگونگی غذا خوردن تمرکز کنید هم تمرکز کنید و بعد از مدتی خواهید دید که کم کم در خوردن خوراکی های ناسالم زیاده روی نمی کنید و این خود در کاهش وزن بسیار موثر است .

38

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری