تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

جلبک اسپیرولینا و لاغری

ستاره مرصعی

جلبک سبزرنگ اسپیرولینا منبعی غنی از انواع ویتامین و مواد معدنی می باشد.  این جلبک دارای دو گونه ی آرترواسپیرا ماکسیما و آرترواسپیرا  پلانتسیس است و با قدمتی بسیار طولانی روی کره ی زمین و به شکل های مختلف دیده می شود و با توجه به میزان و نوع مواد مغذی ای که در آب موجود است و نیز میزان اسیدیته ی آب، تغییر یافته و خود را با شرایط محیطی وفق می دهد. به این دلیل دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که این سی و پنج نوع جلبک اسپیرولینایی که تا به امروز یافت شده است، همه ی انواع آن را شامل می شود یا خیر. این جلبک در آب قلیایی و شور دریاها زندگی می کنند. در شرایط مناسب می توان جلبک اسپیرولینا را به صورت خانگی نیز رشد داد اما به طور کلی و معمولا در استرالیا، جنوب شرقی آسیا و نیز در آفریقا این کار را انجام می دهند.

جلبک اسپیرولینا و سلامتی و کاهش وزن

جلبک اسپیرولینا شباهت های زیادی با جلبک کولرا دارد . جلبک کولرا در آب های شیرین بافت می شود. جلبک کولرا به صورت قرص و یا پودر به عنوان مکمل های غذایی نیز به فروش می رسد. این جلبک دریایی قرن هاست که در قسمت هایی از آفریقا و مکزیک به شکل داروی مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه این جلبک به شکل قرص در جهت لاغری و تناسب اندام نیز استفاده می شود چراکه دارای میزان بالایی پروتئین است و همین باعث می شود که با مصرف آن احساس سیری بکنید. با این حال هنوز مطالعات کامل تری در این زمینه انجام نشده است تا تاثیر آن را در کاهش وزن و لاغری را به اثبات برساند. اما تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل جلبک اسپیرولینا می تواند با حداقل عوارض فواید سلامتی زیادی داشته باشد. از جمله این فواید می توان به پیشگیری از سرطان، کاهش انواع آلرژی ها و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد چراکه این جلبک سرشار از آنتی اکسیدان ها است و همانطور که پیشتر گفتیم این جلبک دارای میزان زیادی ویتامین و مواد معدنی از جمله کلسیم، آهن و منیزیوم و غیره می باشد و علاوه براین تحقیقات نشان داده اند که مصرف آن در جهت کاهش و کنترل قند خون در بیماران دیابتی موثر بود است. ناگفته نماند که مکمل های جلبک اسپیرولینا غنی از ویتامین ب دوازده (B 12) هستند، اما فقط بیست درصد از آن برای بدن قابل جذب می باشد.

جلبک اسپیرولینا و سم زدایی

این جلبک کمک می کند تا فلزات سنگینی از جمله سرب، کادمیم و جیوه را جذب کند و عمل سم زدایی را برای بدن انجام دهد و از طرف دیگر اگر در آبی رشد کرده باشد که سطح فلزات سنگین آن بالا بوده باشد،خود می تواند عامل مسمومیت با فلزات سنگین باشد. در این مواقع مکمل های ترکیبی اسپیرولینا و کلرا برای مقاصد سم زدایی بیشتر توصیه می شوند.

جلبک اسپیرولینا عوارض ناشی از آن

به گفته ی چندی از دانشمندان، مصرف جلبک اسپیرولینا عوارض خاصی ندارد، و قرن هاست توسط مردم بومی مصرف می شود و تا به حال گزارشی از عوارض این مکمل نشده است. با این حال برخی معتقدند که امروزه مکمل های ساختگی بسیاری وارد بازار شده است که به روش های شیمیایی تهیه می شوند و با جلبک طبیعی تفاوت دارد. وقتی مکمل با روش های آزمایشگاهی و سنتتیک تهیه شود، عوارض و تاثیرات آن با انوع طبیعی آن بسیار متفاوت است . در نتیجه باید به مکمل اسپیرولینا به عنوان یک داروی جدید نگاه کرد و  نیاز است که تحقیقات تکمیلی بیشتری در این مورد انجام بگیرد. این جلبک اسپیرولینا به شکل پودر و یا قرص در بازار عرضه می شود و مورد جالب  توجه این است که بدانید از جلبک اسپیرولینا شیرینی هایی تهیه شده است که به شیرینی های سبز مشهور هستند.

 

 

32

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری