تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

داستان نمک: آیا رژیم کم نمک همیشه برای شما انتخاب سالم تری است؟

مرجان صحاف زاده

 

ما در رژیم لاغری دوکان و چاغری همیشه بر کم نمک بودن غذاها تاکید میکنیم، چرا که از طرفی نمک یکی از دلایل اصلی چاقی محسوب میشود و دوم اینکه یک رژیم اجباری کم نمک در بیشتر موارد باعث تغییر ذائقه شما میشود و بعد از این رژیم حس چشایی شما به طعم شوری حساس تر شده و بنابراین با مقدار کمتری نمک احساس رضایت خواهید کرد.

اما چرا ما ادعا میکنیم که نمک یکی از دلایل اصلی چاقی است؟ در ابتدا شاید این حرف کمی عجیب و یا حتی غلط بنظر برسد، اما باور کنید نمک در لیست مواد غذایی چاق کننده حداقل در بین پنج قلم اول قرار میگیرد. چرا؟ به چندین دلیل:

  • نمک اعتیاد اور است و ما معمولا برای رفع نیاز مجبور میشویم بیشتر غذاهای شور بخوریم. برای مثال حتما قبول دارید که معمولا وقتی ما هوس چیپس یا پفک میکنیم، با یک مشت یا دو مشت راضی نمیشویم و تا یک پاکت را کامل خالی نکنیم بیخیال داستان نمیشویم.
  • نمک معمولا با چربی همراه است. مثلا کمتر پیش می آید که یک سالاد سبزیجات یا یک سالاد میوه یا .. شور باشد. نمک همیشه با غذاهایی مثل فست فود یا کباب همراه است و بنابراین برای رفع هوس به خوراکی های شور چاره ای جز خوردن یک سیخ بزرگ کباب کوبیده نداریم.
  • نمک باعث تجمع آب در بدن (احتباس آب) شده و شاید باورتان نشود که این احتباس آب میتواند علت بخشی از چاقی شما باشد. به همین دلیل است که کاربرهای ما خصوصا خانم ها بعد از گذراندن فاز اولیه رژیم لاغری چاغری و دوکان کاهش وزن و کاهش ساز زیادی را تجربه میکنند. البته شاید خیلی از افراد فکر کنند که این کاهش وزن ناشی از چربی سوزی باشد، اما این مساله درست نیست. هیچ وقت با هیچ رژیم لاغری شما نمیتوانید دو روزه میزان دو کیلو چربی بسوزانید!

 

پس تا اینجای داستان قبول دارید که کاهش نمک، حداقل برای یک دوره ی محدود، خالی از فایده نیست. اما سوال اصلی اینجاست که آیا همه افراد با هر وضعیت سلامتی باید رژیم کم نمک داشته باشند؟

خیر! بدن برخی افراد به علت یک ویژگی ژنتیکی نسبت به نمک واکنش متفاوتی از بیشتر مردم نشان میدهد. شاید خود شما یا اطرافیان شما ازاین موهبت خدا دادی برخوردار باشید که با وجود مصرف زیاد نمک، فشار خون همواره متعادل رو به پایین دارند.

این افراد معولا با کاهش نمک تا حد استاندارد دچار افت فشار خون میشوند که البته خیلی از اوقات اگر با این ویژگی آشنا نباشند، این احساس را با افت قند اشتباه گرفته و سعی میکنند با خوردن مواد قندی و شیرینیجات این احساس ضعف را جبران کنند.

بنابراین پیشنهاد میکنم از این به بعد دقت بیشتری به تفاوت افت فشار و افت قند بکنید.

 

با تیم اپلیکیشن لاغری چاغری – دوکان همراه باشید

اپلیکیشن چاغری

ارادتمند

مرجان صحاف زاده

 

0

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری