تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

داستان پیدایش رژیم لاغری دوکان و چاغری از زبان دکتر دوکان

مرجان صحاف زاده

دکتر دوکان در کتاب رژیم لاغری دوکان داستان تولد رژیم دوکان رو تعریف کرده که ما تصمیم گرفتیم اون رو با شما دوستان هم به اشتراک بذاریم:

زمانی که من فقط یک دکتر جوان بودم،  به صورت همزمان دوره دکترای عمومی را در پاریس و  دوره تخصص خودم را در رشته علوم اعصاب در یکی از شهرهای اطراف پاریس میگذراندم. در آن زمان یکی از بیمارانم اضافه وزن بسیار زیادی داشت، شدیدا خوش گذران بود و یکی از ناشران موفق محسوب میشد. این آقا برای مشکل آسمی که داشت به صورت منظم پیش من می آمد. یکی از روزهایی که پیش من آمده بود، بلافاصله بعد از اینکه روی صندلی نشست به من گفت: دکتر من به شما اعتماد دارم و امروز اومدم که شما من رو لاغر کنین.

در آن زمان، تمام علمی که من از تغذیه و رژیم درمانی داشتم فقط چیزی بود که از استادهایم در طول دوره تحصیل شنیده بودم، که محدود میشد به توصیه ی رژیم های کم کالری و وعده های ذره بینی غذا که جلوی هر فرد چاقی میگذاشتی، میخندید و از سر میز بلند میشد. برای افراد خوش خوراک، جیره بندی غذا که لذت زندگی است و  کالری شماری بسیار مضحک به نظر میرسد.

از آنجایی که من هیچ مهارتی در زمینه کاهش وزن نداشتم، این خواسته او را رد کردم.

او در ادامه به دکتر دوکان گفت: هر متخصصی که توی پاریس وجود داره به من رژیم های سخت و گرسنگی شدید داده. از زمان نوجوانی من بیشتر از 700 پوند کم کردم و بعد دوباره هر چی کم کردم برگشته. باید اعتراف کنم که هیچوقت انگیزه واقعی نداشتم، هیچوقت متوجه این نبودم که همسرم چه فداکاری داره در حق من میکنه که با وجود این چاقی من رو دوست داره. من نمیتونم هیچ لباسی که اندازه من باشه پیدا کنم، و اگه بخوام رو راست باشم با شما، احساس میکنم کم کم دارم به مرگ نزدیک میشم.”

جمله آخر او تخصص کاری من را تا آخر عمر تغییر داد: “هر رژیمی که دوست دارین به من بدین، هر غذایی که دوست دارین رو از رژیم من حذف کنین، هرچیزی به جز گوشت. من زیادی به گوشت علاقه دارم.”

من هنوز به یاد دارم که بدون هیچ تاملی چه جوابی دادم: “بسیار خوب. از اونجایی که خیلی گوشت دوست دارین، فردا ناشتا بیاین مطب و خودتون رو وزن کنید. بعد به مدت 5 روز فقط گوشت بخورین. البته، گوشت های چرب مثل گوشت خوک  و قسمت های چرب گوشت گاو مثل دنده  رو حذف کنین. گوشت ها رو گریل کنین و تا جایی که میتونین آب بخورین. بعد از 5 روز دوباره ناشتا بیاین مطب و خودتون رو وزن کنین.”

“بسیار خوب دکتر، من هر چی گفتین رو انجام میدم.”

5 روز بعد، دوباره برگشت. حدود 12 پوند کم کرده بود. هیچکدام نمیتوانستیم چیزی که میبینیم را باور کنیم. من کمی نگران شدم، اما او خیلی سرزنده به نظر میرسید و حتی گفت که احساس میکند دوباره سلامتی خود را پیدا کرده و دیگر خروپف نمیکند. این حرف ها باعث شد که من روی تصمیم خودم مصمم تر بشم.

“من همین راه رو ادامه میدم. احساس قدرت میکنم. داره جواب میده و یه درمان واقعیه.”

و این طور شد که دوباره برای 5 روز دیگر مطب من را ترک کرد و قبل از آن به من قول داد که آزمایش خون و ادرار بدهد.

وقتی که برگشت، 5 پوند دیگر هم کم کرده بود، و با خوشحالی برگه آزمایش خود را به من نشان داد. قند خون، کلسترول و اوریک اسید کاملا در حد طبیعی بود.

در این فاصله من به کتابخانه دانشکده پزشکی رفته بودم و در مورد ارزش های تغذیه ای گوشت و سایر پروتئین ها تحقیق کرده بودم.

وقتی که بیمارم بعد از 5 روز دوباره برگشت و دوباره 4 پوند دیگر کم گرده بود، من تغییراتی تو نوع پروتئین مصرفیش دادم و دوباره ازش خواستم پیش من برگرده.

وقتی بعد از گذشت 20 روز او 22 پوند کم کرد، من دوباره دستور آزمایش خون دادم که بازهم مثل اولی اطمینان بخش بود. حرکت بعدی من این بود که سایر گروههای پروتئین رو به رژیم اضافه کردم. با وجود اینکه همه چیز خوب پیش میرفت، برای برطرف کردن نگرانی که داشتم، از او خواستم که آب بیشتری بنوشد (3 لیتر در روز).

او پذیرفت که یک سری سبزیجات خاص را هم به رژیم اضافه کند، چراکه مدت زیادی بود که از رژیم او حذف شده بودند و این نگران کننده بود.

وقتی که او 5 روز بعد برگشت، حتی یک پوند هم کم نکرده بود و این مساله را بهانه کرد برای اینکه دوباره به رژیم گوشت خواری خودش برگردد. من به او اجازه دادم که به رژیم اولیه خود برگردد با این شرط که به صورت یک در میان هر 5 روز سبزیجات را هم اضافه کند، وگرنه دچار کمبود ویتامین می شود. بیارم این حرف را قبول نکرد اما در نهایت چون به علت کمبود فیبر دچار مشکل یبوست شده بود، توصیه من را انجام داد.

و این گونه بود که فاز اول رژیم دوکان و علاقه من به درمان چاقی متولد شد. بیمار من جهت درس و تخصص  من را کاملا تغییر داد. من تلاش کردم که رژیم را بهبود ببخشم و برنامه غذایی را خلق کردم که به نظر میرسد چه از لحاظ روانی و چه فیزیکی برای افراد دارای اضافه وزن و کاهش وزن سریع مناسب است.

تثبیت وزن در رژیم لاغری دوکان

با این حال، در طول سالیان سال، من با این واقعیت تلخ رو به رو شدم که حتی موثرترین رژیم ها هم در دراز مدت تاثیرگذار نیستند. در بهترین حالت، وزن از دست رفته  به صورت تدریجی و غیر محسوس باز میگردد و در بدترین حالت، این بازگشت وزنی به صورت ناگهانی و به خاطر استرس، موانع رژیمی و یا مشکلات دیگر برمیگردد.

میبینیم که چطور  بیشتر افرادی که رژیم میگیرند در نهایت در این جنگ شکست میخورند و همین باعث شد که من دست به کار بشوم و برنامه ای را پایه ریزی کنم تا بتوانیم به کمک آن وزنی که بدست آورده ایم را نگه داریم. کار فاز تثبیت این است که اساس تغذیه مناسب را معرفی کند و بدنی که ذخایرش تخلیه شده است و منتظر انتقام گرفتن است را کنترل کند. برای اینکه وقت کافی به این فاز سرکش داده شود و بتوان این انتقال را برای بدن قابل قبول کرد، من یک بازه زمانی دقیق را برای مرحله دوم رژیم تعیین کرده ام که هم محاسبه آن آسان است و هم به نسبت وزنی است که کم کرده اید: 5 روز به ازای هر یک پوند کاهش وزن.

با این وجود، به محض اینکه فاز تثبیت به پایان میرسید، من میدیدم که عادت های قبلی بیماران، به خاطر مقابله با فشارهای زندگی و جبران این فشارها با غذاهای چرب و شیرین و خامه ای، به تدریج باز میگشت. پس من باید به روشی متوسل می شدم که حتی پیشنهاد دادنش هم به مردم مشکل بود، قانونی که به آن “ابدی” میگویند، قانونی که مثل دستبند عمل میکند و هر فرد دارای اضافه وزنی از آن بیزار است، چراکه تا آخر عمر پا بند آن میشود. اگرچه با اینکه این قانون باید تا آخر عمر رعایت شود، اما ثبات وزنی را تضمین میکند و فقط به یک روز در هفته محدود میشود. روزی که از پیش تعیین شده است و دستورالعمل در آن روز نمیتواند تغییر کند، اما نتایج شگفت انگیزی دارد.

اینطور شد که من به هدف اصلی خود رسیدم: یک موفقیت دراز مدت، واقعی و صریح که بر اساس 4 فاز موفق بنا شده است، مراحلی که به تدریج از سختی و شدتش کاسته میشود و مثل یک مسیر با تابلوهای راهنمای مشخص است که هیچ گونه راه فراری ندارد. یک حمله سخت گیرانه و کوتاه مدت که نتایج رعد آسایی دارد، به دنبالش یک رژیم کروز که بعد از آن با فاز تثبیت پایدار میشود. طول دوره فاز تثبیت بستگی به میزان کاهش وزن در فازهای قبلی دارد. در نهایت، برای اینکه وزنی که با این همه تلاش به آن رسیده اید تا آخر عمر تکان نخورد، یک فاز تحکیم داریم، که در واقع روشی است برای زنجیر کردن وزن سر جای خودش است. این فاز هم ویژه است و هم موثر: یک روز در هفته را به رستگاری در رژیم اختصاص میدهیم. این روش به منظور برقراری تعادل در بقیه روزهای هفته تنظیم شده است، به شرطی که مثل یک سگ نگهبان تا آخر عمر آن را کنار خود نگهدارید.

در آخر، با استفاده از این 4 فاز رژیمی موفق، من به هدف دراز مدت اصلی خودم رسیدم. حالا من نه تنها میتوانم ماهی به شما بدهم، بلکه ماهیگیری را هم به شما یاد میدهم. یک برنامه جامع که به افراد دارای اضافه وزن کمک میکند تا در زمان کوتاهی لاغر شوند و این موفقیت را برای همیشه حفظ کنند و از همه مهم تر اینکه این کار را خودشان مستقل انجام میدهند.

من 35 سال از زندگی خودم را صرف ساخت این ابزار زیبا برای افراد محدودی کرده ام، و حالا دوست دارم که تعداد بیشتری از مردم به برنامه دسترسی داشته باشند.

این برنامه مختص شماهایی است که همه چیز را امتحان کرده اید، برای کسانی که بارها وزنتان را کاهش دادید و برای آنهایی که به دنبال روشی هستند تا نه تنها لاغر شوند، بلکه بتوانند نتیجه زحمات خود را برای طولانی مدت حفظ کنند و با بدنی که دوست دارند و سزاوار آن هستند زندگی کنند.

بنابراین من نسخه ی آخر رژیم لاغری دوکان رو به همه بیمارانم که باعث شدند زندگی من در نقش یک پزشک معنای واقعی پیدا کند، و به ویژه به اولین بیمارم یعنی آن ناشر دارای اضافه وزن، تقدیم میکنم.

بخش هایی از کتاب رژیم دوکان، نوشته ی دکتر پیر دوکان

با اپلیکیشن لاغری و چاغری همراه باشید

ارادتمند

مرجان صحاف زاده

3

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری