تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

سالم ترین رژیم غذایی چه رژیمیه؟

مرجان صحاف زاده

 

متخصصین تغذیه و پزشکان سرتاسر دنیا همچنان در تکاپو هستند که به این سوال به ظاهر ساده جواب بدن که بالاخره سالم ترین رژیم غذایی چه رژیمیه. هر روزه تحقیقات گسترده ای در زمینه ی تاثیر رژیم های مختلف روی بدن انسان صورت میگیره. رژیم هایی مثل رژیم های کم کربوهیدرات، رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری و هزاران رژیم دیگه. تا به اینجای داستان محققین به یک سری نتایج مشترک در مورد بهترین رژیم غذایی رسیدن که ما میخوایم اون رو برای شما به اشتراک بذاریم.

رژیم غذایی صحیح، حتی رژیم به منظور لاغری، باید به گستردگی یک سبک زندگی برای شما باشه. صرفا محدودیت کالری و چیدن منوهای غذایی مختلف که متاسفانه امروزه بین متخصصین تغذیه ما خیلی باب شده نمیتونه جواب اصلی برای شما باشه. به دنبال رژیمی باشین که به شما سبک زندگی و سبک غذا خوردن درست رو نشون بده و دست و بال شما رو آزاد بذاره که تا آخر عمر بتونین این سبک زندگی سالم رو رعایت کنین. اینجوری دیگه میتونین برای همیشه با چاق و لاغر شدن های یویو مانند خداحافظی کنین!

بیاین باهم یه دوره ای داشته باشیم روی مشخصات یک رژیم سالم و موفق از دیدگاه علم روز تغذیه ی دنیا

  • زندگی فعالی داشته باشین! این فعالیت به معنی این نیست که یهو زندگی رو تعطیل کنین و یک ماه به صورت فشرده برین باشگاه! خودتون مربی بدن سازی خودتون باشین. از صبح که بیدار میشین باید دنبال بهانه باشین تا فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشین. ساده ترین مثال: موقع جمع و جور کردن خونه یک آهنگ در خور و مناسب انتخاب کنین و همزمان با جمع و جور حرکات موزون اجرا کنین. شما میتونین شبانه روز خودتون رو به باشگاه تبدیل کنین!
  • انتخاب غذایی مناسب رو یادبگیرین. یک رازی رو میخوام بهتون بگم! غذای سالم و رژیمی به معنی یک بشقاب سبزیجات بخارپز یا یک تیکه مرغ آب پز نیست(!!!!!) (چندتا عکس غذای سالم و رژیمی ولی هیجان انگیز و لذیذ نشون بدیم اینجا مثلا).

مثلا:

    • از همه جور روغن به صورت ترکیبی استفاده کنین ولی خب روغن های گیاهی مثل روغن زیتون تصفیه نشده جایگاه ویژه ای داره.

 

  • همیشه سعی کنین منابع کربوهیدرات سبوس دار رو انتخاب کنین (مثل نان های سبوس دار و غلات کامل) و حتی میتونین سبوس رو جداگانه توی همه غذاهای خودتون استفاده کنین!
  • هر روز آب زیادی بنوشین. قرار نیست همه ما به یک اندازه نیاز به نوشیدن آب داشته باشیم پس داستان 1.5 تا 2 لیتر آب در روز رو دور بریزین. ولی نشانه هایی برای خودتون در منزل و محل کار تعبیه کنین که به شما یادآوری کنه همون لحظه یک لیوان آب گوارا بنوشین.
  • مکمل های غذایی رو بدون تجویز اصلا و اصلا مصرف نکنین. یادتون باشه که اون مواد مغذی که در مکمل ها وجود داره خیلی وقت ها اون ویتامین یا مواد معدنی نیست که در مواد غذایی پیدا میشه! بنابراین بدن خودتون رو با این قرص ها و پودرها مسموم نکنین.
  • هر غذایی که داخل قوطی در سوپرمارکت ها فروخته میشه از سموم و آفات زندگی محسوب میشه. پس غذاهای پروسه شده رو از سفره خودتون حذف کنین.
  • سبزیجات رو به کلک ها و ترفندهای مختلف وارد بشقاب خودتون بکنین. یادتون باشه که سبزیجات تنها گروه غذایی هستند که توی همه هرم های غذایی در همه ی کشورها آزاد اعلام شدن و این یعنی هرچی سبزیجات بیشتر، بهتر! (دوست عزیز سیب زمینی سرخ کرده رو به اسم سبزیجات نزن بر بدن!)
  • منابع پروتئینی مناسب رو بشناسین و سعی کنین پروتئین مورد نیاز رو هر چه بیشتر از منابع مختلف دریافت کنین و کمتر سراغ گوشت قرمز برین. منابعی مثل تخم مرغ، حبوبات، سویا، قارچ، ماهی، مغزها و لبنیات هم پروتئین های با کیفیتی دارن!

 

این داستان به همین جا خطم نمیشه ولی این مقاله اسکلت اصلی ساختمان سالم ترین سبک زندگی رو به شما معرفی میکنه. برای آشنایی با آجرهای این ساختمون با ما همراه باشین.

ارادتمند

مرجان صحاف زاده

متخصص تغذیه اپلیکیشن لاغری دوکان و چاغری

رژیم لاغری

0

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری