تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

مصرف لبنیات: مفید یا خطرناک؟

مرجان صحاف زاده

وارد كردن يا حذف لبنیاتبه رژيم غذايي يك تصميم فردي است. برخي از متخصصان تغذيه به شدت سر اين موضوع اختلاف نظر دارند كه بزرگسالان نبايد مواد لبني مصرف كنند . چراكه ما توانايي هضم قند شير (لاكتوز) را ، به اين دليل كه بدنمان در سنين پايين توليد آنزيم لاكتاز را متوقف مي كند، از دست مي دهيم.
برخي محققان در مورد فاكتور ها و هورمو ن هاي رشد موجود در شير و پتانسيل آن ها در توسعه برخي سرطان ها ابراز نگراني كرده اند. ساير مطالعات مواد لبني را به برخي بيماري هاي خود ايمني مثل بيماري التهاب روده، آرتریت روماتوئید و مولتيپل اسكلروزيس ربط میدهند. گرچه تمامی این ها نظریه و حدس و گمان های تغذیه ایو پزشکی است، اما اگر شما علائمی ناشی از مشکلات بالا در خود میبینید (خصوصا مشکلات گوارشی) بد نیست که در مرحله ی اول حذف لبنیات را امتحان کنید. شاید این توصیه از طرف یک متخصص تغذیه عجیب باشد، اما ارزش امتحان کردن را دارد.  پس ابتدا لبنيات را براي مدتي از رژيم غذايي خود حذف كرده و ببينيد كه آيا اين عوامل بهبود مي يابند يا نه. اما همانطور كه چربي ها اثرات متفاوتي دارند، لبنيات نيز مثل هم نيستند. مواد لبني كه از گاو، گوسفند يا بز هايي بدست مي آيد كه از علوفه تغذيه شده اند، منابع بسيار خوب ويتامين ها، مواد معدني و چربي هاي ضروري هستند. لبنياتي كه از دام هاي تغذيه شده با علوفه بدست مي آيند كه عمدتا از چربي تشكيل شده اند و در واقع به شکل اولیه و طبیعی خود بدون دستکاری های صنعت غذا هستند ( مثلاً خامه پرچرب و كره)، لاكتوز كم تری  دارند و در عوض حاوي ويتامين K و ،E ،D ،A و همچنین حاوی چربی سالمی به نام لينولئيك اسيد كنژوگه (CLA)  هستند که تاثیرات ضد سرطانی دارد. که خب البته معمولا ما دسترسی به چنین محصولات لبنی تازه ای نداریم.

حذف لبنیات:

بنابراين در حاليكه برخي محصولات لبني مزايا و خواص خوبي براي سلامت دارند، اين محصولات هم به دست صنعت غذا دچار تغييرات نا مطلوبي شده اند.
امروز ه لبنيات تجاري بسياري از تركيبات مفيد خود از جمله باكتري ها و آنزيم هاي مفيد را از دست داده است. پروسه جدا كردن سرشير و پاستوريزاسيون منجر به افزايش قند لاكتوز و كاهش مواد مغذي مي شود و در نهايت محصولي به ما تحويل مي دهد كه تقريبا غير ممكن است كه بدن ما بتواند آن را به طور مؤثر هضم كند.
در اين ميان سعي كنيد مصرف محصولات لبني كه در فرآوري آن ها از برخي فرايند هاي شيميايي استفاده شده است را محدود كنيد. چرا كه برخي از اين فرآيندها موجب از بين رفتن بخش عظيمي از ارزش تغذيه اي مي شود. از جمله اين محصولات مي توان به موارد زير اشاره كرد:
شير بدون چربي، كم چرب و پرچرب هموژنيزه
فرآوري در دماي بسيار بالا براي ماندگاري طولاني) ) UHT شير
فرآورده هاي خامه
پنير هاي كم چرب يا فرآوري شده
كره گياهي كم چرب و مارگارين

به عنوان نکته ی آخر: اگر در حال گرفتن رژیم لاغری هستید مصرف لبنیات کم چرب در کوتاه مدت مشکلی برای شما ایجاد نمیکند. اما در کل پیشنهاد میکنیم که به جای استفاده از شیر زیرو، شیر کم چرب و یا ماست چرب از دستورهای غذایی رژیمی دوکان و چاغری استفاده کنید.

برای مثال:

1- شیر معمولی تهیه کنید و برای کم چرب کردن آن، آن را با آب رقیق کنید

2- به جای تهیه ی ماست کم چرب پیشنهاد میکنیم خودتان در منزل ماست درست کنید

3- نیازی به استفاده از پنیر کم چرب در رژیم های لاغری بر پایه ی پروتئین مثل رژیم دوکان و چاغری نیست و اگر در مقادیر کم مصرف شود (روزانه 1-2 قوطی کبریت) میتوانید از پنیر سفید معمولی استفاده کنید.

4- جایگزین مناسب پنیرهای معمولی در رژیم لاغری، پنیر خانگی دوکانی (مراجعه به دستور غذایی رژیمی در اپلیکیشن  لاغری دوکان فیت | چاغری) و پنیر کوارک است.

اگر علتدلیل شما برای مصرف لبنیات تامین کلیسیم کافی است پیشنهاد میکنم مقاله زیر را مطالعه کنید:

کلسیم کافی بدون لبنیات: آیا لبنبات مناسب ترین منبع کلسیم است!

مراقب سلامتی خودتون باشین

ارادتمند

تیم دایت و چاغری

4

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری