تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

نقش چربی ها در رژیم لاغری سریع

مرجان صحاف زاده

مطمئنا چربی ها برای کسی که میخواهد  وزن و هیکل خوبی داشته باشد یک دشمن به حساب می آید. اینگونه در نظر بگیرید که خوردن چربی مثل این است که  ذخیره انرژی  یک حیوان راخورده اید   که خب مسلما باعث افزایش وزن میشود.

به نظر میرسد که رژیم اتکینز راه را برای مصرف چربی باز گذاشته است. هرچند  این مسئله به وضوح اشتباه است، به دلیل:

1- افزایش سریع میزان کلسترول و تریگلیسیرید  2- نمی گذارد به وزن ثابت و پایدار برسید و ممکن است دوباره به وزن قبلی برگردید.

2 نوع منبع چربی حیوانی و گیاهی وجود دارد:

گوشت بره، گاو، گوسفند و پرندگان دارای چربی حیوانی هستند. گوشت گاو خیلی چرب نیست و بیشتر بخش دنده دارای چربی بیشتری هست. بنابراین دنده کباب را خیلی با خیال راحت نخورید. و گوشت گوسفند که به علت چرب بودن در رژیم لاغری دوکان و چاغری ممنوع اعلام شده است.

در بین ماهی ها هم نوع کم چرب و پرچرب وجود دارد. انواع ماهی های پر چرب می توان به ماهی ساردین، تون، سالمون، ماهی اسقومری(خال مخالی) و هرینگ اشاره کرد. اما به یاد داشته باشید که این ماهی ها از استیکی که میخورید دارای چربی کمتری هستند و حتی چربی ماهی های آبهای سرد سرشار از اسیدهای چرب  امگا-3 هست که دشمن بیماری های عروقی می باشد. چربی ماهی به علت مفید بودن و ارش غذایی بالا، نه تنها در رژیم لاغری دوکان و چاغری، بلکه در بیشتر رژیم های لاغری سریع دیگر هم آزاد هستند.

چربی های گیاهی در مغزها ومیوه هایی مثل زیتون و آووکادو موجود است. روغن حتی از کره چاق کننده تر است. البته روغن هایی از جمله روغن زیتون، کانولا و آفتابگردان دارای خصوصیات تغذیه ای می باشند و شما را از بیماری های قلبی و آرتریت حفظ میکنند. به هرحال چربی به شمار میروند و چاق کننده هستند. بسیاری از کاربران ما در اپلیکیشن لاغری دوکان و چاغری به این مساله اعتراض داشتند که چرا روغن های سالمی مثل روغن زیتون هم باید در رژیم لاغری محدود شود؟ به یاد داشته باشید که چربی چربی است و به هر حال کالری همه چربی ها مشابه است. هر گرم چربی دارای تقریبا 9 کالری است که بیشتر از میزان کالری تولیدی توسط کربوهیدرات هاست.

بادام زمینی، فندوق، گردو، پسته و غیره اسنک هستند و اغلب به عنوان میان وعده و گاهی به همراه مشروبات الکلی مصرف میشوند و باید توجه بدهم که مصرف آنها به همراه الکل باعث میشود میزان جذب کالری غذای اصلی افزایش یابد.

 

چربی ها غذای غنی هستند و به ندرت به تنهایی مصرف میشوند. کره و روغن ها و نیز خامه معمولا به همراه نان(نشاسته)، پاستا و یا همراه با سالادها استفاده میشوند. و این بدترین ترکیب برای یک غذا در رژیم لاغری سریع است، حتی اگر به مقدار کم مصرف شود!

چربی ها به سرعت قند در بدن جذب نمیشوند اما سرعت جذب آنها از پروتئین ها بیشتر است.

چربی ها نسبتا اشتها را کم میکنند  اما برای مدت کوتاه تر ونیز کمتر از پروتئین شما را سیر نگه می دارند. به همین دلیل رژیم لاغری اتکینز در خیلی مواقع کمک کننده نیست و جواب نمیدهد.

و در نهایت باید گفت از آنجاییکه چربی ها دارای مقدار زیادی اسید چرب هستند و  به علت مضراتی که مصرف آنها برای قلب میتواند داشته باشد، باید در مصرف ان محدودیت قائل شویم.

ارادتمند

تیم اپلیکیشن لاغری دوکان و چاغری در کنار شماست تا با اطمینان خاطر وزن کم کنید و با رژیمی سالم و سریع به وزن دلخواه خود برسید

 

4

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری