تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

آیا ورزش کردن قبل از صبحانه میتواند در کاهش وزن و لاغری سریع موثر باشد؟

مدیر سایت

 

حتما شما هم ورزش های سر صف مدرسه را به یاد دارید که صبحانه خورده یا نخورده مجبور بودیم ساعت 7.30 صبح سر صف نرمش کنیم و همیشه در حال غر زدن بودیم که چه وقت ورزش کردنه! (حداقل من یکی که به شخصه این حرف رو میزدم). هرچند اون زمان به لاغری و تغذیه درست و این جور چیزا که فکر نمیکردیم…

سال ها است که تحقیقات مختلقی در مورد زمان مناسب ورزش انجام میشود و همچنان محققان به نتیجه ی مشترکی نرسیده اند. چرا که ورزش و پیاده روی صبح ناشتا و بعد از صبحانه هر دو میتوانند معایب و مزایای خود را داشته باشند. نتایج کلی تحقیقات نشان داده است در برخی مواقع بهتر است ورزش ناشتا انجام شود و در برخی موارد عکس این مساله صادق است. اما ملاک ما برای تصمیم گیری یکی از آخرین تحقیقاتی است که در این زمینه انجام شده است و نشان داده است نرمش و تمرین بدنی قبل از صبحانه تحت یک سری شرایطی میتواند بسیار مفید باشد.

قصد شما از ورش کردن چیست؟

اگر قصد شما بدن سازی یا افزایش سرعت است (مثلا در ورزش دو)، پس ورزش کردن با شکم خالی نمیتواند کمکی به شما بکند. در این شرایط کمبود انرژی باعث میشود بدن 100% کارایی خود را نداشته باشد. از طرفی دیگر اگر هدف شما کاهش وزن (خصوصا کاهش وزن سریع) است، شواهد نشان میدهد که ورزش کردن صبح ناشتا میتواند سرعت رژیم لاغری را زیاد کند.

چرا ورزش صبحگاهی به کاهش وزن و لاغری کمک میکند؟

دلایل زیادی وجود دارد که که این ادعای ما را تایید میکنند. برای مثال وقتی شما در طول 8 ساعت خواب شبانه غذا نخورده باشید، قند خون شما کاهش پیدا میکند و با ورزش کردن بدن مجبور میشود برای جبران نبود قند، چربی بسوزاند. علاوه بر این ورزش صبحگاهی باعث افزایش متابولیسم بدن از حداقل (در طول فاز استراحت شبانه) به حداکثر (در طول ورزش) میرسد. تاثیر این افزایش متابولیسم تا ساعت ها بعد از ورزش هم ادامه دار خواهد بود. این اثر ادامه دار بودن سوخت و ساز بالا در مورد ورزش های عصرگاهی یا کلا در طول روز صدق نمیکند. خلاصه اینکه اگر شما با شکم پر و در طول روز همان ورزش را انجام دهید، متابولیسم شما برای زمان کمتری بالا می ماند و خصوصا اینکه شما با فاصله کمی بعد از ورزش دوباره به خواب میروید و بدن شما دوباره در فاز استراحت فرو میرود.

هورمونها چه نقشی را بازی میکنند؟

هورمون ها نیز نقش بسیار مهمی در کاهش وزن (خصوصا کاهش وزن سریع) دارند. بعد از هر وعده ی غذایی بدن شروع به ترشح هورمون انسولین میکند و کار انسولین این است که گلوکز را برای تامین انرژی بدن وارد سلولها کند. تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن با معده ی خالی باعث بهبود حساسیت به انسولین میشود و بنابراین وقتی شما غذا میخورید پروسه ی انتقال قند به سلول ها راحت تر انجام میشود. و این اتفاق باعث میشود در نهایت مقدار کمتری گلوکز به چربی تبدیل شود.

هورمون موثر بعدی در این داستان هورمون رشد نام دارد. این هورمون نه تنها در چربی سوزی نقش مهمی دارد، بلکه در عضله سازی و سوخت ساز هم تاثی گذار است. و ورزش با شکم خالی ترشح این هورمون را زیاد میکند.

در نهایت فراموش نکنید که هر فرد با دیگری متفاوت است. اگر شما نمیتوانید صبح ها ورزش کنید و این کار برای شما سخت و طاقت فرسا است یا انرژی کافی برای آن ندارید، خود را مجبور به این کار نکنید.

یکی از شعارهای تیم چاغری این است که همیشه باید به بدن خود گوش دهیم و تغذیه و ورزش خود را با بدننمان هماهنگ کنیم.

دریافت اپلیکیشن رژیم لاغری چاغری را فراموش نکنید

 

86

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری