تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

در رابطه با پرخوری عصبی چه میدانید؟

ستاره مرصعی

با رفع پرخوری عصبی دیگر به سراغ رژیم های لاغری سریع و دوره ای نروید

حتما شما هم تجربه این را داشته اید که  بدون اینکه گرسنه باشید شروع می کنید به خوردن و بعد از آن دچار عذاب وجدان می شوید و نگران اضافه وزن و چاقی میشوید . غذاها برای ما چیزی فراتر از منبع انرژی هستند . امروزه ما درگیر احساسات مختلف شادی، هیجان، افسردگی و یا استرس هستیم، و یا برای سرگرم شدن، به عنوان بهانه ای برای جمع شدن با آشنایان و دوستان غذا می خوریم. حتما هم میدانید که اغلب ما بیشتر از کالری ای که بدنمان نیاز دارد غذا می خوریم. برای راحت شدن از شر این غذاخوردن های زیاد و بی دلیل که در علم پزشکی به آن پرخوری عصبی می گویند مطلب کوتاه زیر را مطالعه کنید. جوری روش زندگی خود را تغییر بدهید که دیگر نیازی نباشد با غذاخوردن به خود آرامش دهید و دیگر نگران اضافه وزن و چاقی نباشید.

قبل از شروع به این نکات دقت کنید

اگر به هر دلیلی نتوانید اشتهای خود را کنترل کنید، قطعا خطر چاقی و اضافه وزن شما را تهدید میکند و بعد ازآن سریع به دنبال رژیمهای لاغری سریع میروید تا در ندت زمان کوتاه لاغری شوید. که این کار اشتباه است.

برای رفع گرسنگی واقعی ناچارید که غذا بخورید اما برای اشتها ده ها راه حل وجود دارد که به کمک آن ها می توانیم هوس یا اشتها را آرام کنیم.

اشتها داشتن و گرسنگی دو مورد کاملا متفاوت هستند و هیچ وابستگی ای به هم ندارند.

راه چاره چیست؟

اصلا بیکار نمانید

اینکه بنشینید به تماشای فیلم و سریال، میتواند عامل اصلی پرخوری عصبی باشد. سعی کنید در این مواقع هم زمان کارهایی انجام دهید که سرتان گرم شود. میتوانید جلوی تلویزون اتو کنید یا سبزی پاک کنید. یا یک سری حرکات ورزشی کم تحرک را انجام دهید مثل نرمش ها و ماساژ صورت و دست و پا. یا از همه بهتر از حلقه هولاهوپ استفاده کنید. شاید این کارها برای خیلی از ماها دور از ذهن باشد. اما مطمئن باشید که شما می توانید سرگرمی مناسب خود را پیدا کنید.

کمی زودتر بخوابید

افرادی که عادت دارند دیر بخوابند، حتما بعد از زمانی که شام خورده اند تا زمانی که به رخت خواب میروند چندین بار به سمت یخچال خواهند رفت. که البته این کاملا طبیعی میباشد، چرا که این افراد خلاف ساعت بیولوژیک بدن خود عمل میکنند، بنابراین سیستم بدن آنها بهم میخورد و ناخورآگاه دچار پرخوری عصبی  میشوند.

پس ساعت خواب خود را به مرور زمان تنظیم کنید و بعد از شام فقط یک وعده ی سبک میل کنید. یک ماه این کار را انجام دهید تا ببینید چه معجزه ای در زندگی شما رخ میدهد.

یک بشقاب کوچک و میز بزرگ انتخاب شما باشد

تحقیقات نشان داده اند که اگر غذا در بشقابی کوچک کشیده شود از جهت روانی برای ما سیر کننده تر خواهد بود. پس بشقاب کوچک را برای وعده های غذایی خود انتخاب کنید تا کمی بتوانید با پرخوری عصبی مقابله کنید. اما اندازه میز رابطه برعکس دارد، پشت میزهای بزرگ تر نشستن به شما کمک میکند تا کمتر بخورید و زودتر سیر بشوید.

با چنگال غذا بخورید

در مطالغه ای متوجه شدند که افرادی که با چنکال نقره ای بزرگ غذا خوردند زودتر سیر میشدند. این یک راه حل ثابت شده است. امتحان کنید! با چنگال تنها (بدون قاشق) غذا بخورید و خواهید دید که پرخوری عصبی شما متعادلتر میشود.

رنگها در میزان اشتهای شما موثر هستند

مطالعات نشان داده اند که غذاخوردن در بشقاب های رنگی مثل قرمز و آبی اشتها را کم می کند و از پرخوری عصبی کم می کند. و این یکی از روش های کاهش وزن هم به حساب می آید. ما ایرانی ها عادت داریم در بشقاب های بزرگ و سفید غذا بخوریم که خود این مساله تا حدی اشتها آور است. قرمز در ذهن ما علامت ایست است و آبی رنگی است که معمولا هیچ خوراکی را یادآوری نمی کند. بنابراین این دو رنگ از بهترین انتخابها میتوانند باشند.

دل بکنید از خوراکی های چاق کننده

لازم نیست شیرینی، شکلات ها و چیپس و پفک هایی که برای مهمان ها تهیه شده اند، قبل و بعد از مهمانی هم روی میز باقی بمانند. همین امروز میز و یخچالتان را از خوراکی های گول زننده و پر از کالری خالی کنید. و سعی کنید ازین به بعد از خوراکی ها و غذاهای سالم تغذیه کنید. مطمئن باشید که این راه آسان، تحولی در زندگی شما ایجاد میکند و از پرخوری عصبی پیشگیری میکند. در آن صورت راه های جدید و سالم و بهتری را برای سرگرمی و خواباندن هوس خوردن پیدا میکنید. و کم کم خواهید دید که یکی از دلایل چاقی و اضافه وزن شما همین مساله بوده است.

همین کار ساده شمارا از اینکه خود را درگیر رژیمهای لاغری سریع و کوتاه مدت بکنید دور میکند.

به جایگاه غذاخوردن اهمیت بدهید

حتما  متوجه شده اید افرادی که اغلب دچار اضطراب و استرس هستند یا خیلی از ما وقتی درگیر هیجان و استرس میشویم، راه میرویم و اغلب در حال خوردن یه چیزی هستیم. این یک نوع پرخوری عصبی به حساب می آید. سعی کنید همیشه نشسته غذا بخورید. جایگاه غذاخوردن را دور از دیس ها و قابلمه های اصلی غذا انتخاب کنید تا بعد از غذاخوردن دوباره وسوسه نشوید تا بیشتر بخورید.

هیچ وقت گرسنه به سمت فروشگاه نروید

زمانیکه گرسنه نیستید و وارد فروشگا های بزرگ و پر از خوراکی میشوید یا به سمت خرید شکلات و بیسکویت و چیپس نمیروید یا کمتر خرید میکنید. این یک راه حل ساده است که باعث میشود کمتر خوراکی های پر کالری و ناسالم بخرید و بخورید.

به جای خوردن حرف بزنید

اشاید شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در دوره همی ها و مهمانی ها در خوردن زیاده روی میکنید، این عادت را با حرف زدن با دیگران جایگزین کنید. یا سرگرم ها و بازی های دسته جمعی را انتخاب کنید.

مسواک زدن را فراموش نکنید

بعد از مسواک زدن و تمیز شدن دندان ها کمتر به سراغ خوراکی میروید…چرا؟ چون حیف است دندان های به این تمیزی اینقدر زود دوباره کثیف شود!

پیشنهاد کارشناسان چاغری به شما دوستان عزیز این است که در کنار یک تغذیه مناسب این نکات را رعایت کنید تا از چاقی در امان باشید و دیگر مجبور نباشید به مناسبتهای مختلف به سراغ رژیم لاغری سریع و کوتاه مدت بروید. و ورزش کردن را هیچ وقت فراموش نکنید.

69


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری