تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

کره مارگارین.. انتخاب سالم یا خطرناک؟

مدیر سایت

ایا میدونید کره مارگارین چیست؟

کره مارگارین کره ی  دست ساز انسان است که از روغن گیاهی تهیه میشود. شایعات و اخبار نشان میدهند که مارگارین انتخاب سالم تری از کره ی حیوانی است، چراکه کلسترول کمتری دارد و احتمالا چون منبع گیاهی دارد چربی اشباع کمتری هم دارد. نام کره ی گیاهی باعث شده است که بسیاری از ما به اشتباه این کره را برای افرادی که بیماری های قلبی عروقی یا فشار خون دارند، انتخاب سالم تر بدانیم.

چند نکته در باره مارگارین :

نکته ی اول در مورد مارگارین (کره گیاهی) این است که کالری آن مشابه کالری کره های حیوانی است. در مورد مضر بودن چربی های اشباع ضد و نقیض هایی در تحقیقات وجد دارد. اما نکته ای که امروزه در مورد چربی ها به صحت آن اطمینان داریم این است که چربی های ترانس قطعا مضرتر و خطرناک تر از هر نوع چربی هستند. اگرچه در انواع مختلف مارگارین، مقادیر متفاوتی چربی ترانس وجود دارد، اما معمولا کره های گیاهی در هر قاشق غذاخوری حدودا حاوی 2 گرم چربی ترانس هستند. چربی های ترانس باعث بالا رفتن LDL (یا همان کلسترول بد) و پایین آمدن HDL (یا همان کلسترول خوب) میشوند و در نتیجه ریسک تشکیل پلاک در دیواره ی عروق را بالا میبرند. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که در یکی از تحقیقات اخیری که انجمن قلب آمریکا انجام داده است، گزارش شده است افرادی که به طور منظم از چربی های ترانس گیاهی استفاده میکنند دو برابر بیشتر تحت ریسک حمله قلبی هستند.

علاوه بر تاثیرات قلبی عروقی، مشخص شده است که مصرف کره مارگارین باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و فرد را نسبت به بیماری هایی مثل آنفولانزا، تب و سرماخوردگی مستعد میکند.

و نکته بعدی در مورد مادران شیرده است. مادران در دورانی شیردهی باید بدانند که مصرف کره مارگارین و به طور کلی چربی های حاوی ترانس میتواند کیفیت شیرشان را پایین بیاورد. گرچه در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری هست اما گزارشات تا به امروز حاکی از آن بوده است که مصرف چربی ترانس بالا در رژیم غذایی مادر باعث بالا رفتن ریسک مقاومت به انسولین و اختلال در متابولیسم گلوکز در قلب نوزاد میشود.

بنابراین به یاد داشته باشید که همیشه اصطلاح گیاهی در مورد یک محصول غذایی به معنی سالم تر بودن و یا رژیمی تر بودن آن محصول نیست.

ما پیشنهاد میکنیم از کره های حیوانی معمولی استفاده کنید.

29

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری