تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

افسردگی در طول رژیم لاغری سریع

مدیر سایت

آیا شما هم از اون دسته افرادی هستین که درست وسط رژیم لاغری بی انگیزه و افسرده میشین و به همین دلیل رژیم رو ول میکنین؟

در واقع شما حق دارین که خیلی وقت ها در طول رژیم خصوصا رژیم لاغری سخت و سریع دچار افسردگی بشین. برای این مساله دلایل فیزیولوژیک زیادی وجود داره اما ما نمیخوایم حوصله شما رو با درس زیست شناسی و فیزیولوژی سر ببریم. در همین حد کافیه که بدونین رژیم گرفتن و پروسه ی لاغری چند تاثیر مهم روی بدن شما میذاره که در نهایت باعث احساس بی حوصلگی و افسردگی در طول رژیم میشه و باعث میشه شما به ادامه ی راه بی انگیزه بشین.

دلایل افسردگی در طول رژیم کاهش وزن سریع:

  • کمبود آب بدن:

مراقب مصرف آب در طول رژیم لاغری باشین، چون نیاز بدن به آب به دلیل افزایش پروسه ی چربی سوزی و افزایش دفع سموم ذخیره شده در چربی بدن بالا میره و بنابراین شما به آب بیشتری نیاز پیدا میکنید.

 

  • کمبود ریز مغذی ها:

وقتی شما به سرعت وزن کم میکنید، نیاز بدن شما به بعضی ریز مغذی ها زیادتر میشه و به طور کلی بدن از نظر ذخایر ویتامینی و مواد معدنی تخلیه میشه. و بد نیست بدونین که کمبود بعضی از مواد مغذی باعث عصبی شدن و یا افسرده شدن شما میشه.

 

  • بهم ریختن سطح انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها

به ویژه اینکه با شروع کاهش وزن بدن احساس خطر میکنه که نکنه توی  هورمون های استرس در بدن

 

  • بهم ریختن تعادل اسید و باز خون :

برای مثال مصرف بیش از اندازه ی پروتئین حیوانی، لبنیات، قهوه و الکل ، بدون مصرف کافی میوه  سبزیجات میتواند نسبت اسید و باز را در بدن شما بهم بریزد. علاوه بر نسبت نامناسب مواد غذایی، استرس، نداشتن فعالیت بدنی کافی، استرس و برخی بیماری ها هم میتوانند در طول رژیم لاغری بدن شما را اسیدی کنند.

 

 

  • افت قند خون و احساس ضعف در بدن:

افت قند به نوبه ی خودش احساس عصبی بودن و کلافگی رو در شما القا میکنه و حتما برای ادامه رژیم باید یه فکری به حالش بکنین.

 

راه حال های مقابله با افسردگی ناشی از رژیم لاغری سریع:

 

یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر در احساس خوشحالی و سلامت در شما، متعادل بودن نسبت اسید و باز در بدن است. چرا که اسیدی شدن PH خون باعث ایجاد علائمی مثل سردرد، کمبود انرژی، بهم ریختن سیستم گوارشی و خواب شما میشود. شاید باور کردنش عجیب باشد اما درست کارکردن سیستم گوارشی، مستقیم ترین ارتباط را با روحیه و احساس سلامت و خوشحالی شما دارد. علائمی مثل حالت تهوع، سوزش سر معده، یبوست (یا در برخی موارد خاص اسهال) در طول رژیم به سراغ شما می آیند و ناامیدی و کلافگی را در شما زیاد میکنند.

  • داشتن یک رژیم متعادل از نظر اسید و باز:

نظر کلی در مورد رژیم متعادل از لحاظ اسیدی و بازی، رعایت نسبت 80 به 20 است. یعنی 80% از مواد غذایی بازی و 20% اسیدی مصرف شود تا تعادل PH متناسب باقی بماند. این درصد در مواقع مختلف میتواند متفاوت باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم متعادلی که بدن شما نیاز دارد با مشاورین دوکان و چاغری مشورت کنید.

  • نوشیدن کافی:

یکی از علل اصلی سردرد و مشکلات گوارشی در طول رژیم های لاغری سریع،  علاوه بر اسیدی شدن خن، کمبود آب بدن است. در طول مسیر لاغر شدن نیاز بدن شما به آب افزایش میابد. بنابراین روزانه 2 لیتر آب یا دمنوش های گیاهی متناسب شرایط بدنی بنوشید.

 

  • مقابله با استرس:

استرس تا حد زیادی بدن را تحت فشار قرار میدهد. رژیم لاغری خود یک استرس بزرگ برای بدن محسوب میشود. بنابراین خصوصا در دورانی که سریع در حال وزن کم کردن هستید باید حواستان به داشتن زنگ تفریح های کوتاهی در بین کارهای روزمره و شلوغی زندگی باشد. برای یاد گرفتن روش های ساده ولی مفید ضد استرس، مقالات بعدی چاغری را دنبال کنید.

  • برنامه ریزی کارهای روزانه:

حتما شما هم از آن دسته افرادی هستید که همیشه درگیر کار و مسئولیت های مختلف هستید و سرتان حسابی شلوغ است. سعی کنید از امروز برای کارهای خود برنامه ریزی کنید و به ترتیب الویت اهمیت کارها، لیستی تهیه کنید و به ترتیب آن لیست کارها را انجام دهید. بعد از انجام هر کار روی آن خط بکشید تا ذهن شما جایزه بگیرد و برای ادامه ی کارها تشویق شود. این کار از لحاظ روان شناسی به شما کمک میکند تا با انگیزه ی بیشتری به کارهای خود رسیدگی کنید.

 

  • تنوع غذایی را رعایت کنید:

هر نوعی از میوه یا سبزیجات و یا حتی انواع گوشت ها، هر کدام مواد مغذی خاصی را برای شما فراهم میکنند. بنابراین همیشه در هر رژیم لاغری که هستید، تمرکز خود را روی رعایت تنوع مواد غذایی بگذارید.

 

اپلیکیشن رژیم لاغری سریع چاغری را میتوانید از اینجا برای آیفون یا اندروید دانلود فرمایید

اپلیکیشن لاغری فوری

لاغری سریع با اپلیکیشن رژیم چاغری

 

 

 

 

46

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری