تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

مصرف مکمل گارسینیا کامبوجیا در رژیم های لاغری سریع

مرجان صحاف زاده

از وقتی که در سال 2013 در برنامه ی معروف دکتر آز در مورد خواص معجزه آسای لاغری مکملی به نام کامبوجیا گارسینیا صحبت شد، این مکمل توجهات زیادی رو به خودش جلب کرد. خصوصا در بین کسانی که به دنیال لاغری سریع بدون رژیم و راحت هستند، مصرف مکمل به عنوان چربی سوز و لاغر کننده میتونه خیلی رویایی و جذاب باشه.

دکتر آز در برنامه ی خودش از خواص جادویی کامبوجیاگارسینیا به عنوان یک انقلاب در دنیای رژیم های لاغری و چربی سوزهای موجود در بازار صحبت کرد. با این حال مثل همه روش های لاغری سریع دیگر، معمولا چیزی که تجربه میکنید با چیزی که در تبلیغات میبینید کاملا تفاوت دارد.

گارسینیاکامبوجیا در واقع یک میوه است که از درخت گارسینیا حاصل میشود که در مناطق جنوب شرقی آسیا و خصوصا هند رشد میکند. این میوه حاوی ماده ای به نام هیدروکسی سیتریک اسید (HCA) است و تحقیقات نشان داده است که HCA میتواند از ذخیره شدن چربی  در بدن جلوگیری کرده و به فرد کمک میکند گرسنگی را کنترل کنید و تحمل شما در حین انجام تمرینات ورزشی را بالا میبرد و باعث میشود دیرتر احساس خستگی کنید.

با این حال تحقیقاتی که نشان دهد مکمل این میوه چه تاثیرات مثبت با منفی روی بدن انسان دارد آنقدر محدود است که نمیتوان هیچ حکم قطعی در مورد مصرف این مکمل لاغر کننده صادر کرد.

یکی از تحقیقات اخیر که در مجله ی چاقی چاپ شد، گزارش کرده است که گروهی که در طول رژیم لاغری خود از مکمل گارسینیا کامبوجیا استفاده کردند، به طور متوسط یک کیلو بیشتر از افرادی که از این مکمل استفاده نکرده بودند وزن کم کردند. با این حال نویسنده های این مقاله اظهار داشتند که احتمالا این کاهش وزن بیشتر دلایل دیگری داشته و ربطی به مصرف مکمل لاغر کننده نداشته!

مشکل اصلی گارسینیا کامبوجیا این است که چون یک مکمل دارویی محصوب میشود، اداره ی غذا و دارو نمیتواند دوز مشخص و امنی برای این مکمل اعلام کند. در سال 2005 موسسه ی سموم غذایی و شیمیایی اعلام کرد که مکمل کامبوجیا گارسینیا باعث آتروفی بیضه ها در موش میشود (به این معنی که بیضه ها کوچک شده و کارکرد مناسبی ندارند).

یکی دیگر از مواردی که درمورد مکمل کامبوجیا گارسینیا جای بحث دارد، تاثیر آن بر روی سطح قند و کلسترول است (دقیقا همان طور که در تبلیغات ادعا میشود). تا به امروز تحقیقات نشان داده است که این مکمل نمیتواند تاثیری بر سطح قند خون داشته باشد. اما در موش ها کاهش بسیار کمی در ترشح انسولین دیده شد.

تحیقات نشان داده است در افرادی که برای مدتی به صورت منظم از مکمل کامبوجیا گارسینیا استفاده کرده اند، کلسترول خوب HDL افزایش و کلسترول بد LDL کاهش پیدا کرده است.

در کل ما پیشنهاد میکنیم برای رسیدن به وزن ایده آل به سراغ داروها و مکمل هایی که هنوز تحقیقات کافی در مورد آن ها انجام نشده است نروید. خصوصا برای درمان کلسترول بالا که در طولانی مدت در صورت عدم درمان میتواند تاثیرات خطرناکی داشته باشد.

از نظر تیم دوکان و چاغری مصرف مکمل گارسینیا کامبوجیا ارزش ریسک کردن ندارد.

مراقب سلامتی خودتون باشین

مرجان صحاف زاده

73

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری