تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

مصرف ميوه در رژیم لاغری – لاغر کننده یا چاق کننده؟

مرجان صحاف زاده

ميوه جات

بااينكه ميوه منبع خوب آنتي اكسيدان ها، ويتامين ها و مواد معدني است، اما مصرف بيش از حد آن مي تواند موجب دريافت بيش از حد كربوهيدرات و اختلال در روند كاهش وزن شود . به ياد داشته باشيد كه اجداد ما ميو ه هاي وحشي مي خوردند كه بسيار كمتر از محصولات امروز كشاورزي ما قند داشتند و از آنجايي كه به همه نوع ميوه در سرتاسر سال دسترسي نداشتند، فقط ميوه هاي مخصوص هر فصل را مي خوردند. فروكتوز كه منبع كربوهيدرات ميوه است، براي بسياري از افراد مشكلات گوارشي ايجاد مي كند و علاوه بر اين اشتها را هم زياد مي كند. وقتي کاربران ما در رژیم کاهش وزن چاغری و دوکان از ما مي خواهند كه كمكشان كنيم تا قند رژيمشان را كم كنند، ما توصيه مي كنيم مصرف ميوه جات را كاهش دهند. شما مي توانيد همان مواد مغذي را بدون قند از سبزيجات دريافت كنيد. بنابراين ما ترجيه مي دهيم ميوه جات را در لیست مواد غذایی محدود قرار دهیم (و در برخی مواقع برای کاهش وزن سریع حتی ممنوع!)

در بين ميوه جات چند استثنا وجود دارد: انواع ليمو ترش، آووكادو و انواع توت هاي فصلي (انواع بری مثل بلوبری و رزبری) كه همگي قند پاييني دارند و غني از آنتي اكسيدان ها هستند، بنابراين مصرف منظم آن ها در حدي متعادل مفيد است. شما می توانید سایر میوه های مجاز در رژیم پرپروتئین و کم کربوهیدرات را در سایت ما مطالعه کنید.

 

خود ميوه را بخوريد نه آبميوه را!

آبميوه (حتي به صورت طبيعي) چيزي نيست به جز يك واحد بزرگ از قندي كه سريعا وارد جريان خون مي شود. بسياري از آبميوه ها و اسموتي ها هم براي افزايش زمان نگهداري پاستوريزه مي شوند و اين عمل خود باعث كاهش محتواي ويتاميني خصوصا ويتامين C مي شود. حواستان باشد بهتر است هميشه غذا را به صورتي استفاده كنيد كه طبيعت در نظر گرفته و در مورد ميوه جات اين حالت يعني ميوه درسته با تمام آنزيم هاي هضمي و فيبر كامل.

یک اسموتی مناسب برای کاهش وزن سریع

ميوه ها و سبزيجات نفاخ

بعضي از میوه ها و سبزيجات حاوي تركيباتي هستند كه هضمشان براي بسياري از ما مشكل است. به اين تركيبات به طور اختصار FODMAP گفته می شود. هر كدام از اين تركيبات نوعي كربوهيدرات هستند كه به راحتي در روده جذب نمي شوند. باكتري هاي موجود در روده هاي شما اين تركيبات را تخمير كرده و ايجاد نفخ مي كنند. اگر شما بعد از خوردن غذاهاي حاوي FODMAP احساس پری و نفخ می کنید، بهتر است مصرف اين غذاها را كاهش دهيد و يا حتي كاملاً از رژيمتان حذف كنيد.
اين جور ناراحتي هاي گوارشي معمولاً نشانه اي از رشد بيش از حد باكتري هاي بد است و در اين حالت شما بايد بيشتر در تغذيه خود دست ببريد. به طور كلي هر كدام از ما سطح تحمل متفاوتي نسبت به كربوهيدرات هاي FODMAP داریم. بنابراين اگر شما دچار مشكلات گوارشي شده ايد بهتر است براي چند هفته میوه و سبزیجاتی که به آن ها مشکوک هستید را از سفره خود حذف كنيد و بعد به آرامي آن ها را در مقادیر كم و همزمان با كنترل علائمتان مصرف كنيد.

 

برای کاهش وزن سریع با اپلیکیشن لاغری و چاغری همراه باشید

ارادتمند

0

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری