تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

نقش الکل در رژیم لاغری سریع

مرجان صحاف زاده

يكي از بزرگترين درگيري هايي كه ما با مراجعه كنندگان خود داريم اين است كه آن ها را مجبور كنيم تا مصرف الکلخود را كاهش دهند. معمولاً در اين درگيري
اصطلاحاتي از قبيل اینکه “دیگر بخشی از زندگی من شده که با شام کمی شراب بخورم” یا اینکه “مشروب و نوشیدنی های الکلی که قند و کالری زیادی ندارند” را مي شنويم. اما بياييد باهم روراست باشيم، الکل همواره در طرف مقابل هرگونه اهداف سلامت مي ايستد كه شما در ذهن داريد. اين ماده نه تنها هيچ گونه خاصيت
تغذيه اي ندارد، بلكه سوخت و ساز چربي را در بدن شما به خطر مي اندازد و در صورتي كه زياد مصرف شود، مي تواند مشكلات زيادي را در بدن شما ايجاد كند.
براي مثال، الكل براي كبد سم است و مصرف بيش از حد آن مي تواند باعث ايجاد بيماري كبد چرب شود. علاوه بر اين مي تواند منجر به دهيدراتاسيون (كم آبي) و سر درد نيز بشود. خصوصا آبجو براي بسياري از افراد مشكل ساز است، چرا كه حاوي گلوتن است و همانطور كه پيش از اين هم اشاره كرديم، باعث ايجاد اختلال در گوارش و عملكرد سيستم ايمني مي شود. قطعا خود شما هم میدانید که رژیم لاغری خصوصا رژیم لاغری سریع خود باعث فشار بر کبد و آزاد سازی سموم ذخیره شده در چربی های بدن شما میشود. خصوصا در فازی که دارید با سرعت وزن کم میکنید باید شدیدا مراقب سلامت کبد خود باشید. به همین دلیل است که ما در اپلیکیشن لاغری و چاغری برنامه های سم زدایی کبد را بخش مهمی از رژیم در نظر گرفته ایم. در این وظعیت شما با نوشیدن الکل (هرچقدر هم کم) باعث خسته شدن کبد میشوید و استرس شدیدی به کبد وارد میکنید که از همیشه برای شما سمی تر است.

علاوه بر اين، الکل استروژن بدن را بالا برده و باعث ذخيره چربي در ناحيه پاها و شكم مي شود. و یکی از اهداف اصلی شما برای کاهش وزن قطعا خلاص شدن از شر چربی های موضعی و کاهش سایز هم هست. این طور نیست؟
كوكتل ها و مشروباتي كه با نوشابه ها مخلوط مي شوند نيز بايد حذف شوند. چراكه حاوي قند بسيار بالايي هستند و از طرفي الكل موجب تسريع تبديل قند به چربي مي شود. اما مشكل فقط در نوشيدني هاي حاوي قند نيست. الکل به هر شکلی که باشد ذخایر ویتامین B  بدن را تخليه كرده و همچنين با تسريع  عبور غذا از روده، موجب كاهش جذب مواد مغذي مي شود. و این تاثیر خود باعث میشود ریزش مویی که خیلی از افراد در رژیم های لاغری درگیر آن هستند چند برابر شود.

علاوه بر اين الکل باعث افت سريع قند خون شده و باعث ايجاد خستگي و اختلال در خواب مي شود. و باز هم این اتفاق به صورت مستقیم روی روند و سرعت کاهش وزن شما هم میشود. چرا که قطعا با افت قند شما به سراغ قند های ساده و شیرینی و کربوهیدرات می روید که در رژیم لاغری شما ممنوع هستند و یک شبه تمام زحمات شما در طول چند هفته بر باد می رود!

باز هم مثل همیشه در آخر توصیه میکنیم

مراقب سلامتی خود باشید

ارادتمند

مشاور تغذیه تیم اپلیکیشن لاغری چاغری

 

2

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری