تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

نقش نمک در رژیم کاهش وزن سریع

مرجان صحاف زاده

 

همون طور که احتمالا اطلاع دارید، رژیم دوکان و چاغری یک رژیم کم نمک محسوب میشه و ما در کل پیشنهاد میکنیم شما به سراغ هر رژیم لاغری سریع که رفتین در اولین قدم نمک رو به حداقل برسونین حتی اگر هیچ گونه مشکل فشار خون یا بیماری قلبی یا کلیوی ندارید. اما چرا؟

 

از بین بردن عادت نمک خوردن

نمک یکی از عناصر ضروری بدن است که کم و بیش در همه ی انواع مواد غذایی وجود دارد. پس نمکی که سر سفره اضافه میشود اضافی است. نمک چاشنی است که به غذا طعم میدهد، اشتها را زیاد میکند و فقط از روی عادت مصرف میشود.

یک رژیم کم نمک در هیچ حالتی خطرناک نیست، یا بهتر بگویم شما “باید”، سبک زندگی خود را به سمت رژیم کم نمک تغییر دهید. در حال حاضر همه ی افراد مبتلا به مشکلات قلبی، فشار خون یا کلیوی رژیم کم نمک دارند و همان طور که مشاهده میکنید نمک کم هیچ مشکلی در سلامتیشان ایجاد نکرده است. با این حال، کسانی که به طور طبیعی فشار خون پایینی دارند و یا افرادی که یک عمر عادت به مصرف زیاد نمک داشته اند باید کمی مواظب باشند.

اگر نمک خیلی در رژیم کاهش داده شود، خصوصا وقتی در کنار آن آب زیادی هم نوشیده شود، میتواند منجر به افت فشار خون شود. اگر فشار خون شما به طور طبیعی پایین باشد، این افت فشار میتواند باعث احساس خستگی یا سرگیجه شود (به ویژه وقتی سریع از جای خودتان بلند میشوید).  افرادی که فشار خون پایینی دارند نباید خیلی نمک غذا را کم کنند و همچنین یک و نیم لیتر آب در روز برایشان کافی است.

از طرفی دیگر، مصرف زیاد نمک در مناطق گرم باعث احتباس آب میشود و به همین دلیل به کارگران در این مناطق قرص های نمک داده میشود تا دچار کم آبی نشوند.

دانستن این نکته هم مهم است که بسیاری از خانم ها، خصوصا آن هایی که در دوران پیش از قاعدگی یا دوران پیش از یائسگی و همچنین در طول بارداری، دچار بهم ریختگی های هورمونی و احتباس آب  میشوند.

برای خانم هایی که این مشکلات را دارند، این رژیم در کنار کاهش مصرف نمک میتواند راه حل مشکل باشد، چراکه کاهش نمک باعث میشود آب راحت تر از بدن خارج شود.

ضمنا این را هم بگویم که اگر دیدید با وجود نگه داشتن رژیم، ناگهان 1تا 2 کیلو به وزنتان اضافه شد نگران نباشید، گاها این اتفاق ناشی ازمصرف یک غذای پر نمک است. یادتان باشد که 1 لیتر آب نزدیک به 1 کیلو وزن دارد و 2 قاشق چای خوری نمک کافی است تا این مقدار آب را برای یکی دو روز در بدن شما حبس کند.

با در نظر گرفتن داستانی که گفته شد، اگر در طول رژیمی که دارید، به هر علتی نتوانستید قوانین رژیم لاغری دوکان را کامل رعایت کنید، حداقل حواستان باشد که غذاهای شور نخورید. و روز بعد هم خودتان را وزن نکنید، چراکه پرش ناگهانی وزن ممکن است در اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد و شما را دلسرد کند. دو روز صبر کیند و در این دو روز به رژیم خود برگردید، آب معدنی کم سدیم بنوشید و نمک غذا را کم کنید. این سه روش ساده شما را دوباره در مسیر قرار میدهد.

نمک باعث افزایش اشتها میشود. پس کاهش نمک غذا باعث کاهش اشتها میشود، به همین راحتی! غذاهای شور باعث افزایش ترشح بزاق و اسید معده میشود، که به نوبه ی خود اشتها را زیاد میکند.  در مقابل، غذای کم نمک فقط کمی روی ترشحات گوارشی اثر گذاشته و هیچ تاثیری روی اشتها نمیگذارد. متاسفانه نبود نمک در غذا باعث کاهش احساس تشنگی میشود، و بنابراین شما باید قبول کنید که طی روزهای اولیه ی رژیم دوکان مجبورید از روی وظیفه مایعات زیادی بنوشید تا بتوانید کم کم بدن خود را برای داشتن احساس تشنگی تربیت کنید.

در مقاله بعدی بخوانید: چرا در رژیم لاغری سریع این قدر روی نوشیدن اب تاکید می شود؟

 

با اپلیکیشن لاغری دوکان و چاغری همراه باشید

ارادتمند شما

0

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری