تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

مکمل پروتئینی در رژیم های لاغری:

مدیر سایت

آیا مکمل های پروتئینی در لاغری سریع تاثیر گذار هستند؟

بسیاری از مراجعین دوکان و لاغری از ما سوال میپرسند که مکمل و پودرهای پروتئینی در لاغری سریع تاثیر گذار است یا نه . شاید بد نباشد که مقاله کوتاه زیر را در این مورد مطالعه کنید تا در این مورد بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

در این مساله شکی نیست که بدن شما به حال به پروتئین نیاز دارد تا بتواند رشد کند و سلول ها را ترمیم کرده و سلول های جدید تولید کند. و از طرفی هم پروتئین باعث میشود شما بیشتر احساس سیری کنید و بنابراین تا حدی افزایش نسبت پروتئین به کاهش وزن شما هم کمک میکند و اگر در کنار ورزش مصرف آن را افزایش دهید به عضله سازی هم کمک زیادی میکند. برای تنظیم این پروسه ها در بدن باید مقدار پروتئین دریافتی شما به اندازه کافی باشد.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا مکمل پروتئینی باعث تسریع و بیشتر شدن پروسه های بالا میشود؟

خیر! اگر شما یک رژیم متعادل داشته باشید و به اندازه کافی گوشت، لبنیات، حبوبات و سایر منابع پروتئینی را مصرف کنید اصلا نیازی به مصرف مکمل پروتئینی نخواهید داشت، حتی اگر هدف شما لاغری باشد و حتی اگر رژیم پر پروتئینی مثل چاغری میگیرید، بازهم بهتر است پروتئین خود را از منابع غذایی دریافت کنید و نه مکمل های پروتئینی.

بدن ما چه میزان پروتئین نیاز دارد؟ میزان نیاز پروتئینیهر فرد به خیلی فاکتورها بستگی دارد و بهتر است مقدار دقیق آن را با کمک مشاور خود تعین کنید. اما در کل میتوان گفت که حدودا هر فرد یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارد. البته همان طور که گفته شد میزان نیاز پروتئین بسته به استرس، سن، فعالیت بدنی، میزان اضافه وزن و بیماری تغییر میکند.

اگر شما برای مثال گیاهخوار باشید و یا ورزشکار حرفه ای باشید، سخت است که نیاز پروتئینی خود را صرفا با منابع غذایی جبران کنید. بنابراین میتوانید از پودرهای پروتئینی کمک بگیرید. اما هنگام خرید این پودر ها به چند نکته توجه کنید:

  • محصولاتی که روی آن ها نوشته شده باشد هیدرولیزه یا دناتره شده (hydrolysed-denatured) اصلا نخرید. چراکه برای شما هیچ فایده ای نخواهند داشت. پروتئین در حالت طبیعی شکل فضایی سه بعدی دارد (مثل کلید در قفل) پروتئین هم با شکل سه بعدی که دارد میتواند در برخی جایگاهها در بدن قرار بگیرد و رسپتورها را فعال کند. اما وقتی هیدرولیزه یا دناتره باشد خیلی از این کارها را نمیتواند انجام بدهد، چراکه شکلی تخت دارد.
  • از پودرها و مکمل های پروتئینی که شکر به آن ها اضافه شده است هم جدا دوری کنید. چراکه اصولا هدف اصلی این مکمل ها در لاغری سریع این است که شما را برای مدت طولانی تری سیر نگهدارند و قند باعث میشود اتفاقا شما زودتر هم گرسنه بشوید و از طرف دیگر محتوای شکر مکمل های پروتئینی باعث میشود که انسولین زیادی در بدن ترشح شده و بنابراین بدن چربی ذخیره میکند.
  • علاوه بر شکر، بهتر است سراغ مکمل های پروتئینی که دارای شیرین کننده های مصنوعی مثل آسپارتام و سوکرالوز هستند هم نروید. با اینکه این شیرین کننده ها کالری ندارند اما برخی مثل آسپارتام سرطان زا بوده و برخی مثل سوکرالوز باعث کاهش سطح سوخت و ساز بدن میشود. مطالعات در آمریکا نشان داده است افرادی که طولانی مدت از سوکرالوز و آسپارتام استفاده کرده اند، متابولیسم به مراتب کندتری دارند. و این کند شدن متابولیسم برای هیچ فردی اتفاق خوبی نیست، خصوصا برای افرادی که با هدف کاهش وزن و لاغر شدن مکمل های پروتئینی را مصرف میکنند.
  • جدا از محتوای پودرهای پروتئینی به میزانی که مصرف میکنید هم حتما دقت کنید. مصرف بیش از اندازه این پودرها بسته به نوع آن عوارض زیادی به همراه دارد که شایع ترین و مهم ترین آن ها بی آبی بدن و فشار به کلیه ها است. مصرف نوشیدنی لاغری را هم در این بین فراموش نکنید

در آخر پیشنهاد دوستانه من رو بپذیرین که حتی اگه با وجود خوندن این مقاله هم به هر دلیلی تصمیم گرفتین مکمل پروتئینی مصرف کنین، حتما این کار رو تحت نظر کارشناس تغذیه انجام بدین.

مراقب سلامتی خودتون باشین

حتی اگه میخواین لاغری سریع داشته باشید

ارادتمند شما

برای لاغری سریع دریافت اپلیکیشن لاغری چاغری رو فراموش نکنید. راهی ساده و سریع و سالم برای لاغری سریع

اپلیکیشن چربی سوزی

همه اطلاعات رژیم لاغری شما

 

مرجان صحاف زاده

202

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری