تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

رژیم دوکان و ترک سیگار..آیا ترک سیگار شما را چاق میکند؟

مرجان صحاف زاده

ترک سیگار و چاقی دو مشکل بزرگیه که میشه همزمان از شر اونا خلاص شد ، اما چطور ؟

با رژیم دوکان بدن خود را سم زدایی کنید

رژیم دوکان در اصل یک رژیم لاغری سریع است که از قضا برای شرایط مختلف از جمله ترک سیگار و یا سم زدایی قبل از آن هم برنامه های کاملی در نظر دارد. برای آشنایی با کلیت پیشنهادهای رژیم لاغری دوکان مقاله زیر را مطالعه کنید و در صورتیکه تصمیم گرفتید از این رژیم برای سم زدایی و کاهش وزن قبل و بعد از ترک سیگار امتحان کنید با مشاورین اپلیکیشن دوکان و چاغری در تماس باشید.

بسیاری از مردم  این طور خود را توجیه میکنند که اگر سیگار را ترک کنیم چاق میشویم. بسیاری دیگر هم چون دیده اند بعد از ترک شدیدا چاق شده اند، دوباره سیگار را شروع کرده اند تا ازین طریق دوباره به وزن قبلی خود برگردند.

توجه کنید که اضافه وزن بعد از ترک سیگار به 2 دلیل است: نیاز به مشغول نگه داشتن دهان و تغییر در متابولیسم بدن بعد از ترک سیگار.

افرادی که قبلا سیگاری بوده اند باید راه دیگری برای مشغول نگه داشتن دهان خود پیدا کنند. پس برای جبران جای خالی سیگار به سراغ اسنک های لذیذ و پر کالری میروند، و در کنار آن متابولیسم بدن که قبلا به خاطر نیکوتین سیگار بالا رفته بود، پایین آمده و بدن کالری کمتری میسوزاند.

ترکیب این 2 فاکتور باعث میشود فردی که قبلا سیگاری بوده حالا 10 تا 30 پوند به وزنش اضافه شود. وزنی که با ترک سیگار اضافه شده، با شروع دوباره ی سیگار به طور ناگهانی ناپدید نمیشود. پس بهتر است حالا که توانسته اید وابستگی خود را به یک ماده ی مخدر خطرناک مثل تنباکو از بین ببرید، این موفقیت را حفظ کنید.

یادتان باشد که چاق شدن ناشی از ترک تنباکو فقط یک بار اتفاق می افند و آن هم در عرض 6 ماه حل میشود و این اضافه وزن هم مثل هر نوع اضافه وزن دیگری فقط کمی زمان میبرد. و به محض اینکه این دوره بگذرد، متابولیسم شما به حالت نرمال درمی آید و نیاز به مشغول نگه داشتن دهان کم کم کاهش پیدا میکند و کنترل وزن بسیار ساده تر میشود.

چطور یک فرد سیگاری با وزن طبیعی میتواند از اضافه وزن جلوگیری کند؟

اگر شما فردی هستید که سیگار میکشید اما وزن طبیعی دارید و هیچ گونه تاریخچه ی چاقی در خانواده ندارید و هیچوقت رژیم نگرفته اید، با استراتژی زیر جلو بروید:

اگر شما کمتر از 10 نخ در روز میکشید و یا عادت به زدن پوک های عمیق ندارید، فاز رها سازی را شروع کنید (5 شنبه های پروتئینی، عدم استفاده از آسانسور یا پله برقی و 3 قاشق غذاخوری سبوس جوی دوسر در روز) و برای 6 ماه ادامه دهید. اگر جواب گرفتید این روند را برای همیشه ادامه دهید.

برای افرادی که سنگین تر سیگار میکشند و بیش از 20 نخ در روز مصرف میکنند، بهتر است رژیم از فاز تثبیت، طبق دستور شروع شود و تا 4 ماه بعد از ترک سیگار ادامه یابد. و بعد 4 ماه دیگر در فاز رها سازی طی شود.

چطور یک فرد سیگاری که استعداد چاقی دارد، از اضافه وزن خود جلوگیری کند؟

اگر شما مستعد چاقی هستید و یا ریسک فاکتورهای دیگری مثل دیابت، مکشکلات قلبی و تنفسی دارید، من پیشنهاد میکنم به محض ترک سیگار، به سراغ فاز کاهش با ریتم 1/1 بروید (یعنی به ترتیب 1 روز پروتئین خالص و 1 روز پروتئین و سبزیجات). بعد برای 5 ماه در فاز تثبیت باشید و در آخر هم رژیم خود را با حداقل 6 ماه فاز رها سازی تمام کنید.

 

چاقی مفرط و ترک سیگار

 

اگر شما دچار چاقی مفرط هستید، اضافه شدن به وزن شما، وضعیت خطرناکی که دارید را تشدید میکند. چاق بودن نشان میدهد که شما شدیدا مستعد چاق تر شدن هستید و اینکه نیکوتین و سیگار هم نتوانسته کمکی به لاغر شدن بکند. اگر شما ازین دسته افراد هستید، پس بیشتر از بقیه بعد از ترک هوس خوردن اسنک های جورواجور به سراغتان می آید.

با همه ی این احوالات سختی کنار گذاشتن سیگار در کنار سختی لاغر شدن و سرکوب هوس های بی مورد بعد از ترک سیگار، همگی ارزش سلامتی بعدش  را دارند. چراکه این فرد خود را از شر یک تهدید دوگانه برای سلامتی قلب و عروق و سرطان ریه رها کرده.

این راه سخت و طاقت فرسا نیازمند یک انگیزه ی قوی و حمایت پزشکی و روانی از طرف پزشکی است که در صورت نیاز بتواند برای سهولت بیشتر برای اعمال این تغییر در سبک زندگی، داروهای لازم را تجویز کند.

در چنین مواردی، من برنامه دوکان را در سخت ترین حالتش توصیه میکنم. این برنامه با 5 تا 7 روز فاز حمله (پروتئین خالص) شروع شده و به دنبال آن فاز کاهش با الگوی 1/1 وسپس فاز تثبیت رژیم (5 روز به ازای هر یک پوند کاهش وزن) شروع میشود،  و نهایتا فاز تثبیت دائمی تا آخر عمر ادامه می یابد.

 

چگونه فردی که سیگار را ترک کرده است، وزن خود را کاهش دهد؟

 

اگر شما موفق به ترک کامل سیگار شده اید، اما به دنبال آن وزنتان هم بالا رفته است، باید مواظب باشید که به هیچ قیمتی دوباره به سراغ سیگار نروید.

این شرایط میتواند با رژیم دوکان در سخت ترین  الگویی که دارد، حل شود: 5 روز فاز حمله، به دنبال آن فاز کاهش با الگوی 1/1، و فاز تثبیت 5 روز به ازای هر 1 پوند کاهش وزن. فاز تثبیت دائم رژیم باید حداقل برای 8 ماه ادامه یابد. اگر بعد از ترک سیگار بالای 30 پوند به وزنتان اضافه شده است و یا در دوره ی مصرف سیگار روزانه بیش از یک پاکت سیگار میکشیدید، باید فاز رها سازی را برای همیشه حفظ کنید.

فاز حمله، فاز کاهش، فاز تثبیت و فاز رهاسازی دقیقا یعنی چی؟ برای  آشنایی بیشتر با قوانین فازهای رژیم دوکان و چاغری با ما همراه باشید..

ارادتمند شما

مرجان صحاف زاده

80

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری