تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

لاغری سریع و نوع گوشت مصرفی

مدیر سایت

آیا نوع گوشتی که مصرف میکنیم در روند رژیم لاغری موثر است یا نه؟

اغلب کاربران میپرسند که چرا قبلا در رژیم های لاغری سریع همیشه سینه مرغ آب پز داریم ولی استیک نداریم؟ که البته این یکی از اشتباهات بزرگ تغذیه ای به حساب میاید. همیشه برای آنها این سوال مطرح می شود که چه نوع گوشتی برای سلامتی و یا کاهش وزن سریع بهتر است.

گوشت مرغ و گوشت قرمز به وفور در سفره ی غذایی ایرانی ها پیدا میشود، این طور نیست؟

متاسفانه این نوع پروتئین ها که اتفاقا بیشترین مصرف را بین سایر منابع پروتئینی دارند حاوی نوعی از چربی هستند که کلسترول بد خون (LDL) را بالا می برد و در نتیجه مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد. کلسترول LDL پلاک هایی را در دیواره عروقی ایجاد می کند که در نهایت باعث باریک شدن عروق و ایجاد مشکل در خون رسانی بدن می شود. این مساله کاملا واضح است که مشکل در خون رسانی می تواند در نهایت سکته ی قلبی ایجاد کند. از آنجایی که بدن ما تقریبا تمام کلسترول مورد نیازش را خودش تولید می کند، مصرف غذاهای غنی از چربی های اشباع مثل گوشت های پرچرب می تواند در نهایت کلسترول را در بدن زیاد کند.

گوشت سفید دیگری را انتخاب کنیم؟ مثلا گوشت خوک؟ مسلما نه! گوشت خوک جزو دسته ی گوشت های قرمز است و در واقع مقدار چربی اشباع گوشت خوک به مراتب بیشتر از گوشت مرغ است. اگر همه جا گفته می شود که گوشت قرمز چربی اشباع بیشتری دارد, این به این معنی نیست که مرغ سرخ شده با پوست (مثلا همین مرغ سوخاری خودمون) از یک تیکه گوشت قرمز استیکی گریل شده انتخاب سالم تری است – حداقل وقتی که داریم در مورد سلامتی قلبی و یا لاغری سریع صحبت می کنیم این طور نیست.

مقایسه بین کلسترول گوشت ها

همه ما باید میزان کلسترول دریافتی خود را کنترل کنیم و زیر 300 میلی گرم نگه داریم. اما افرادی که مشکل کلسترول خون دارند باید مصرف خود را به زیر 200 میلی گرم کاهش دهند. با این حال مطالعات اخیر تمرکز خود را از اینکه غذاها چقدر کلسترول دارند به اینکه غذاها چقدر چربی اشباع دارند تغییر داده اند. اخیرا دانشمندان متوجه شده اند که هر چقدر غذای مصرفی ما کلسترول بیشتری داشته باشد، همان اندازه هم بدن ما کلسترول بیشتری تولید میکند. و این مساله که بدن چقدر کلسترول تولید می کند به مراتب مهم تر از میزان کلسترول غذای ماست.

با اینکه مردم می دانند مرغ کلسترول کمتری نسبت به گوشت گاو دارد، اما این به این معنی نیست که انتخاب سالم تری است. مرغ و گاو هر کدام چربی را به شکلی متفاوت و در مکان هایی متفاوت ذخیره می کنند. برای مثال مرغ چربی را به صورت موقت زیر پوستش ذخیره می کند و بال مرغ چربی بیشتری نسبت به سینه دارد. انجمن قلب آمریکا به مردم توصیه می کند از طریق مصرف پروتئین خالص از جمله گوشت پرندگان بدون پوست، توفو، ماهی یا انواع لوبیا، سطح کلسترول خون را کنترل کنند. ماهی هایی از جمله سالمون، قزل آلا و شاه ماهی مقادیر بالایی اسید چرب امگا 3 دارند. گوشت گاوهایی که با علف تغذیه شده اند نیز مقادیر بالاتری از امگا 3 دارد (که البته این مورد توی ایران بسیار کم یاب است). انجمن قلب آمریکا توصیه کرده که روزانه حداکثر 170 گرم گوشت گاو بدون چربی و یا مرغ بدون پوست مصرف کنیم.

خرید گوشت مناسب برای لاغری سریع

زمانی که می خواهید گوشت بخرید سعی کنید بسته هایی از گوشت قرمز را خریداری کنید که کمترین رگه های چربی را دارند. ترجیحا گوشت چرخ کرده آماده نخرید و گوشت سینه مرغ یا گوشت گاو یا گوساله بدون چربی بخرید، بخش های سفید را جدا کنید و خودتان آن را چرخ کنید. اگر میخواهید رژیمی سالم و لاغری سریع داشته باشید از مصرف گوشت های پروسه شده مثل سوسیس و کالباس (حتی از نوع گیاهی یا ژامبون 90%) خودداری کنید. و همیشه یک نوع پروتئین دریایی (مثل انواع ماهی، میگو یا صدف) در لیست خرید خود داشته باشید.

آشپزی رژیمی:

قبل از مصرف گوشت ها، تا حد ممکن چربی هایی که با چشم دیده میشوند را جدا کنید. بهتر است از سرخ کردن استفاده نکنید. از امروز شروع کنید به کشف روش های هیجان انگیز دیگر خصوصا گریل کردن یا کباب کردن گوشت ها با طعم دهنده های مختلف مثل سیر، سبزیجات معطر و فلفل ها و یا آب پز کردن گوشت ها با سبزیجات به صورت خوراک. روغنی که برای طبخ غذاهای گوشتی مصرف می کنید هم در میزان کلسترولی که آن غذا در بدن شما تولید می کند مهم است. سعی کنید از کره و دمبه و روغن های حیوانی کمتر استفاده کنید. یادآوری می کنیم که روغن های گیاهی از جمله کانولا، زیتون و آفتاب گردان و روغن دانه ی سویا ( البته اگر طبیعی باشند و در ترکیب انها ناخالصی نباشد) انتخاب های بهتری برای قلب شما هستند. علاوه بر این سعی کنید که همیشه در طبخ غذاهای گوشتی از مقادیر زیادی سبزیجات استفاده کنید، چراکه فیبر آن ها باعث کاهش میزان جذب کلسترول غذا می شود.

مراقب سلامتی  و تغذیه خودتون باشین و اگر میخوهید سریع و سالم وزن کم کنید نصب و استفاده از اپلیکیشن رژیم لاغری چاغری یادتون نره

43


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری