تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

پایه و اساس رژیم لاغری سریع پر پروتئین

مرجان صحاف زاده

چرا رژیم های لاغری سریع پر پروتئین مثل دوکان، اتکینز و … تا به حال موفق بوده اند و چرا مصرف بالاتر پروتئین باعث میشود وزن شما به سرعت کاهش پیدا کند؟

1. سیری طولانی مدت با مصرف کالری کم

حدود 3 ساعت زمان نیاز است برای اینکه پروتئین  در بدن هضم و جذب شود و در واقع در بین تمامی گروه های غذایی پروتئین طولانی ترین زمان هضم و جذب را دارد. چراکه پروتئین مولکول های بلند زنجیر با پیوندهای قوی دارد و بنابراین علاوه بر اینکه نیاز است غذای پروتئینی خوب  جویده شود ، بلکه معده، صفرا و پانکراس هم باید سخت کار کنند تا عملیات هضم و جذب صورت بگیرد.

تحقیقات نشان داده اند که برای گرفتن 100 کالری از یک غذای پروتئینی بدن باید 30 کالری بسوزاند و این به این معناست که تاثیر دینامیکی ویژه ( SDA) آن 30 درصد است در صورتیکه این عدد برای چربی ها 12% و برای کربوهیدرات ها 7% است.

 

اگر برای مدتی غذای اصلی شما گوشت، ماهی و ماست کم چرب یا بدون چربی باشد، بدن برای هضم و جذب غذا سخت کار میکند و در نتیجه میزان کالری ای که  برای هضم غذا مصرف میشود از میزان کالری جذب شده از وعده غذایی شما کم میشود. این طولانی بودن زمان هضم و جذب غذای پروتئینی باعث میشود شما برای مدت بیشتری احساس سیری کنید.

2. تامین مواد مغذی  حیاتی و ضروری در وعده های غذایی

در بین 3 گروه غذایی اصلی، فقط پروتئین ضروری و حیاتی است و کربوهیدرات ها کمترین ضرورت را دارند چراکه بدن میتواند از پروتئین و نیز از چربی ها انرژی لازم خود را  تامین کند. زمانیکه در رژیم دارید یا روزه هستید، بدن ذخایر چربی را میسوزاند و تبدیل به انرژی میکند. عکس این قضیه هم صادق است. به این معنی که اگر انرژی زیادی وارد بدن شود، بدن این انرژی اضافه را به صورت چربی ذخیره میکند.

از طرفی بدن ما این توانایی را ندارد که پروتئین بسازد.  برای زنده ماندن و اطمینان ازینکه ماهیچه ها به خوبی کار میکنند، گلبولهای قرمز خون تجدید میشوند، زخمها ترمیم میشوند، موها رشد خود را دارند و حافظه به خوبی عمل میکند.

بدن روزانه به حداقل 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن پروتئین نیاز دارد.

هر زمان که بدن دچار کمبود پروتئین شود، به طور خودکار از پروتئین های ماهیچه استفاده میکند. این اتفاق در رژیم های لاغری اشتباه، مثل رژیم آب و آب میوه و یا رژیم های لاغری کم کالری  اتفاق می افتد.

حقیقت این است که رژیم های بر پایه ی میوه و سبزی نه تنها شما را به نتیجه نمیرسانند، بلکه باعث افت و خیز های شدید در قند خون و تحلیل عضلانی میشوند که هر یک در طولانی مدت خطرات خاص خود را به دنبال دارد.

دانشمندان طی تحقیقات ثابت کرده اند که اگر تا 8 ساعت پروتئین وارد بدن نشود، بدن برای اطمینان از عملکرد حیاتی از پروتئین ماهیچه ها استفاده میکند. با آگاهی از این مساله متوجه میشوید که این تفکرات و رژیمها  تا چه حد اشتباه هستند.

اگر شما میخواهید سالم ترین و سریع ترین رژیم لاغری را داشته باشید، باید بداند که این حداقل مقدار پروتیین (یعنی 1 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن بدن) را طی  3 وعده اصلی غذایی باید دریافت کنید.

یک نگاه کلی به رژیم غذایی عادی خود بی اندازید و ببینید در روز چه مقدار پروتئین با کیفیت بالا میل میکنید؟ به یاد داشته باشید که اگر پروتئین رژیم شما کافی نباشد، هرچقدر هم که ورزش کنید، عضلات شما تحلیل میرود و هرچقدر هم که میوه بخورید، بازهم پوست شما خراب خواهد شد.

پروتئین ارزش کالری کمی دارد

یک گرم پروتئین کمتر از چربی و کربوهیدرات کالری دارد. از طرفی دیگر حدودا تنها 50 درصد گوشت، ماهی و دیگر غذاهای پروتئینی  جذب میشوند و باقی بافتهای غیر قابل جذب هستند.

این به این معنی است که مثلا 113.5 گرم از گوشت بوقلمون فقط 200 کالری انرژی تولید میکند. و با در نظر گرفتن اینکه بدن 30 درصد این مقدار کالری را صرف هضم و جذب غذا میکند، پس در واقع برای تولید 200 کالری باید 60 کالری بسوزانید و در نهایت 140 کالری باقی میماند و این کالری تقریبا معادل 1 قاشق غذا خوری سس مایونز یا سس پنیر پرچرب است!

در آخر به یاد داشته باشید که با وجود فواید ذکر شده در بالا، رژیم پر پروتئین کاملا هم بی ضرر نیست و بدون مشورت با مشاور تغذبه اصلا توصیه نمیشود.

با رژیم پر پروتئین چاغری همراه باشید

ارادتمند شما

مرجان صحاف زاده

359

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری