تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

آیا درباره کاهش وزن سریع و سالم رژیم دوکان شنیده اید؟

مدیر سایت

دکتر پیر دوکان کتاب پرطرفدار و موفق “رژیم دوکان” را به تحریر درآورده است، بیش از یک و نیم میلیون نسخه‌ فروش داشته و  یکی از پر فروش ترین کتاب ها در سایت آمازون فرانسه بود. افراد مشهوری مانند جنیفر لوپز، جسیکا سر، کیت میدلتون و … همگی از طرفداران رژیم کاهش وزن سریع و سالم دوکان هستند. چند سال پیش این سبک کاهش وزن رژیم که هم سریع و هم سالم است، توانست راه خود را از اروپا به دیگر کشورها باز کند.

رژیم لاغری سریع دوکان

قوانین کاهش وزن رژیم دوکان

این رژیم بر پایه‌ی چهار مرحله طراحی شده است. دکتر پیر دوکان اعتقادردارد که کاهش کربوهیدرات می تواند کلید رسیدن به کاهش سریع وزن باشد.

مقایسه کوتاهی از رژیم دوکان با رژیم اتکینز

احتمالا شما اکنون به این فکر می‌کنید که این رژیم شباهت زیادی با رژیم معروف اتکینز دارد و از جهاتی هم حدس شما درست به حساب می آید. اما مرحله اول این رژیم از اتکینز کمی محدودتر و اصولی تر است. به این صورت که در مرحله ی اول، کربوهیدرات را تقریبا به طور کامل حذف می‌کند و شما در کنار غذاهای مجازی که پیشنهاد میشود، فقط مجاز به مصرف مقدار محدودی سبوس جوی دوسر، لبنیات کم چرب و آب هستید.

بر خلاف اتکینز، این رژیم شدیدا مصرف چربی را محدود می‌کند و بنابراین نیمرو و استیک طبخ شده در روغن مجاز نیستند. رژیم دوکان در عوض غذاهایی که دارای پروتئین خالص و با کیفیت هستند را جایگزین می‌کند. و به طور کلی در همه ی مراحل این رژیم، سبک غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات به نوعی ظاهر شده است.

رژیم کاهش وزن دوکان

نظریه های دکتر دوکان

اگر بخواهیم نوع تفکر دکتر پیر دوکان را به شکلی ساده بیان کنیم: “پروتئین دوست فرد رژیم گیرنده است، در حالیکه کربوهیدرات و چربی دشمن محسوب می‌شوند.” دکتر پیر دوکان دلایل قانع کننده ای برای نظریه ی خود دارد:

پروتئین ها

پروتئین ها از واحد های کوچکتری به نام آمینواسید تشکیل شده اند. این آمینو اسیدها خود توسط باندهای بسیاری قوی و محکمی به هم متصل شده و انرژی زیادی مورد نیاز است تا این واحدها را از هم جدا کند. این به این معنی است که بدن ما برای هضم پروتئین باید انرژی زیادی صرف کند و بنابراین پروتئین ها بیشتر از چربی ها و کربوهیدرات ها در معده می مانند. از طرفی دیگر، وقتی پروتئین مصرف می‌شود، معده دیرتر تخلیه شده و ما دیرتر احساس گرسنگی می‌کنیم.

علاوه بر این، از آنجایی که هضم پروتئین برای بدن سخت تر است، کالری بیشتری در طی این پروسه سوزانده می‌شود. برای مثال، وقتی ما ۱۰۰ کالری پروتئین میخوریم، بدن ۳۰ کالری برای هضم آن می‌سوزاند، این یعنی اینکه ما در واقع ۷۰ کالری خورده ایم. در مقابل، بدن ما فقط به ۱۲ کالری انرژی نیاز دارد تا ۱۰۰ کالری چربی را هضم کند، و فقط ۷ کالری برای هضم ۱۰۰ کالری کربوهیدرات سوزانده می شود. این یعنی اگر ما کل ۱۵۰۰ کالری مورد نیازمان را از پروتئین خالص تهیه کنیم، در واقع فقط ۱۰۵۰ کالری مصرف کرده ایم.

کربوهیدرات ها

در کنار این مقدار پروتئین خالصی که مصرف می‌کنیم، باید کربوهیدرات ها را نیز محدود کنیم، چرا که کربوهیدرات ها باعث ترشح انسولین می شوند. انسولین هورونی است که برای کنترل قند خون بدن، ذخیره‌ی چربی را زیاد می‌کند.

چربی ها

چربی نیز باید محدود شود، چراکه بیشترین میزان کالری در هر گرم را در خود دارد و معمولا کسی چربی را به تنهایی مصرف نمی کند، بلکه ما بیشتر اوقات دوست داریم چربی را در کنار یک کربوهیدرات مثل نان و پاستا مصرف کنیم. پروتئین ها فقط نصف کالری چربی را دارند (فقط ۴ کالری به ازای هر گرم پروتئین در مقابل ۹ کالری به ازای هر گرم چربی). چربی ها خاصیت سیرکنندگی زیادی ندارند و علاوه بر این مصرف بالای این گروه از مواد غذایی با بیماری های قلبی عروقی همراه است.

                   دکتر دوکان این مساله را در یک عبارت خلاصه کرده است: “شما نمی‌توانید با خوردن چربی از شر چربی های بدنتان خلاص شوید!˝

مراحل رژیم دوکان چیست؟

فاز ۱: فاز حمله (Attack)

فاز حمله رژیم کاهش سریع وزن دوکان

شامل غذاهای پر پروتیئن با چربی کم، به همراه لبنیات کم چرب، سبوس و آب است.

فاز ۲: فاز کاهش (Cruise)

فاز کاهش رژیم کاهش سریع وزن دوکان

شامل برنامه ی فاز حمله است به علاوه انواع سبزیجات که با  با یک ریتم خاص به برنامه اضافه می‌شود.

فاز ۳: فاز تثبیت (Consolidation)

فاز تثبیت رژیم کاهش سریع وزن دوکان

برای اینکه بدن به وزن از دست داده عادت کند و کم کم به مصرف متعادل مواد غذایی بازگردید در این فاز میوه، پنیر معمولی، دو وعده‌ی کربوهیدراتی و یک وعده جایزه اضافه می‌شود.

فاز ۴: فاز  (Stabilization)

فاز آخر در واقع پروسه ای است که شما باید همیشه به آن وفادار باشید تا بتوانید وزنی که در این مدت به دست آورده اید را برای همیشه حفظ کنید. ک خیلی راحت و آسان و نیز لذت بخش هم هست. شما مجاز هستید که برنامه معمول و همیشگی خود را داشته باشید، اما هر ۵ شنبه (یک روز ثابت در هفته)، شما موظف هستید که رژیم پروتیئن خالص (مثل فاز اول) داشته باشید.

علاوه بر این، شما اجازه ندارید از این فاز به بعد از پله ی برقی و آسانسور استفاده کنید، روزانه حداقل پیاده روی را باید در برنامه ی خود جای دهید و هر روز سبوس جوی دوسر باید مصرف کنید.

با این رژیم چه مقدار کاهش وزن را می‌توان انتظار داشت؟

اگر شما برای مثال پنج روز فاز حمله داشته باشید، می‌توانید تا سه کیلوگرم وزن کم کنید (اگر اضافه وزن زیادی داشته باشید این کاهش سریع وزن اولیه تا چهارو نیم کیلوگرم هم ممکن است). اگر شما با فاز حمله ی سه روزه شروع کنید احتمالا حدود دو کیلوگرم و با یک روز فاز حمله می‌تواند انتظار کاهش یک کیلوگرمی را داشت.

به محض اینکه وارد فاز کاهش شوید، شما می‌توانید یک کاهش وزن منظم حداقل یک کیلوگرم در هر هفته را انتظار داشته باشید.

چه نوشیدنی هایی در رژیم لاغری دوکان مجاز است؟

شما باید در طول همه ی فازهای رژیم یک و نیم تا دو لیتر آب در روز بنوشید. شما می توانید این آب را به صورت چای، قهوه یا دمنوش های گیاهی هم مصرف کنید. اما بهترین حالت این است که به جای هر نوشیدنی دیگری از آب خالص استفاده کنید.

این یعنی الکل، آبمیوه یا نوشابه ها (حتی از نوع رژیمی) در این رژیم مجاز نیست.

بدن شما بیش از هر زمان دیگری، در این رژیم، به آب نیاز دارد. چراکه با هضم پروتئین مواد زائد زیادی، از جمله اسید اوریک، در بدن شما تولید می شود که باید با نوشیدن آب به خارج شدن آن ها توسط کلیه ها کمک کنید.

آیا رژیم دوکان با عوارض جانبی همراه است؟

 • در ابتدای رژیم احتمالا عوارضی شبیه عوارض رژیم اتکینز به سراغ شما خواهد آمد. در غیاب کربوهیدرات ها، بدن به جای کربوهیدرات ها از چربی به عنوان سوخت اصلی استفاده می‌کند. این تغییر در متابولیسم بدن باعث تولید کتون ها شده که می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان، احساس خستگی، ضعف، سرگیجه، بی خوابی و حالت تهوع شوند. که البته تمام این حالات را در ابتدای هر نوع سبک رژیمی از جمله اتکینز خواهید داشت.
 • و با توجه به این مشکلات در ابتدای رژیم، دکتر پیر دوکان توصیه می‌کند که افرادی که در فاز حمله هستند به سراغ فعالیت های شدید نروند، چراکه ممکن است احساس خستگی تشدید شود. علاوه بر این دکتر دوکان معتقد است که بوی بد دهان و خشکی دهان نشان دهنده ی این حقیقت خوشحال کننده هستند که برنامه ی رژیم شما دارد روی روال پیش می رود و شما در حال لاغر شدن هستید، پس این علائم را به عنوان پرچم موفقیت فرض کنید. اگرچه نوشیدن آب بیشتر می تواند به بهبود این مشکلات کمک بکند.
 • ممکن است به علت جایگزین کردن همه ی کربوهیدرات ها با کمی سبوس جوی دو سر ممکن است یبوست به سراغ شما بیاید. که این مشکل  به ندرت پیش می آید، با این حال با کمک مشاوره تغذیه و تجویزهای گیاهی و حرکات ورزشی قابل حل است و علاوه بر این با شروع فاز کاهش و اضافه شدن سبزیجات به کلی رفع خواهد شد.
 • نکته ی دیگری که ذهن بسیاری از مراجعین و منتقدین این رژیم را درگیر کرده است، کمبودهای تغذیه ای ناشی از حذف دسته ای از گروههای غذایی است. نکته‌ی اول مصرف مکمل های ویتامینی و مواد معدنی رایج است. همچنین به طور کلی بهتر است که چنین رژیم هایی با نظارت متخصص تغذیه اجرا شود، چراکه رژیم هر چقدر هم که ساده و واضح باشد، باز هم نیاز به فردی سازی دارد. یعنی هر رژیم باید طبق شرایط هر فرد اصلاح شود و باید با زیر نظر داشتن تغییرات افراد، مراحل رژیم را تنظیم کرد. شما میتوانید با دریافت اپلیکیشن چاغری و دوکان  از پشتیبانی کارشناسان تغذیه استفاده کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

نکات منفی دوکان چیست؟

 • این رژیم انعطاف پذیری زیادی ندارد. دکتر دوکان معتقد است که یک برنامه ی لاغری باید دقیقا مثل نسخه های درمانی و زمان مصرف آنتی بیوتیک ها، قانون گذاری شده و مو به مو اجرا شود.
 • فاز اول این رژیم (حمله) کمی ممکن است سخت باشد، تا حدی که شاید فرد رژیم گیرنده قبل از رسیدن به نتیجه ی مورد نظر خسته شده و کنار بکشد. ولی بعد از یک هفته و دیدن نتیجه حاصل شده اراده فرد تقویت می‌شود.
 • تنظیم این رژیم برای افراد وگان (که حتی لبنیات و تخم مرغ هم مصرف نمی کنند) تقریبا غیر ممکن است.
 • از لحاظ اقتصادی، تهیه ی مواد غذایی مورد نیاز این رژیم مثل گوشت، مرغ، ماهی گران تر از کربوهیدرات، میوه و سبزیجات است.

نکات مثبت دوکان‌ چیست؟

 • شما با رژیم دوکان می توانید کاهش وزن سریع و سالمی  را داشته باشید و همین اتفاق می تواند انگیزه ی خوبی برای ادامه ی رژیم و وفادار ماندن به آن باشد.
 • دقیق بودن مراحل رژیم و قانون های واضح و مشخص این رژیم می تواند بسیار موثر باشد و به افراد این امکان را بدهد که با اطمینان بیشتری پیش بروند.
 • محدود شدن انتخاب های غذایی تا حد زیادی به شما کمک می‌کند که راحت تر و سریع تر غذای رژیمی خود را تهیه کنید. و تنوع دستورات غذایی به کمک گروه چاغری بسیار زیاد است.
 • در این رژیم نیازی به وزن کردن غذا و کالری شماری نیست.
 • در این رژیم شما خود به خود مجبور می شوید تا غذاهای پروسه شده، چرب و شیرین را از زندگی خود حذف کنید و همین اتفاق به مرور زمان باعث می شود که اشتیاق های غذایی شما تغییر کند و این خود یعنی یک تغییر بزرگ در سبک زندگی شما!
 • بر خلاف رژیم اتکینز، دوکان شما را به مصرف غذاهای کم چرب و کم نمک تشویق می کند، عادت‌هایی که زندگی شما را سالم تر می‌کند.
 • و در آخر چند نکته ی مهم برای شما:
 • پیش از شروع رژیم با پزشک مربوطه خود مشورت کنید.
 • بدانید و آگاه باشید که رژیم روی هر فرد و هر بدنی ممکن است پاسخ های متفاوتی داشته باشد.
Chaghari Diet App - رژیم لاغری سریع و آسان

اپلیکیشن کاهش وزن سریع چاغری

خوب اگر تصمیم خود را برای شروع یک رژیم لاغری سریع و آسان گرفته اید ما پیشنهاد خوبی برای شما داریم. اگر یک آیفون یا اندروید دارید همین امروز با نصب اپلیکیشن چاغری رژیم دوکان فیت را شروع کنید. برای دانلود اپلیکیشن لاغری روی عکس بالا بزنید.

360

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری