تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

از بین بردن پف زیر چشم

ستاره مرصعی

پف زیر چشم چیست و چطور می توانیم از شر آن خلاص  شوم؟

 

دکتر برت کتلوس در کتاب شارلوت گفته است که : به عنوان یک جراح زیبایی، بیمارانم مرتب در مورد اینکه پف زیر چشم چیست و چه کنیم تا پف زیر چشم را از بین ببریم از من سوال می کنند.

خب این سوال دو جواب دارد. از لحاظ پزشکی می توان این مساله را به فیزیولوژی و آناتومی مرتبط دانست و از طرف دیگر می توان آن را به ظاهر و وضعیت کلی سلامت فرد مرتبط بدانیم.

پف زیر چشم یا همان eye bags به چه علت به وجود می آید؟

از  دیدگاه علم پزشکی، همه ی ما در اطراف کره ی چشم هایمان مقداری بافت چربی داریم که مثل یک بالشتک یا سرسره عمل کرده و کمک می کند تا کره ی چشم راحت تر حرکت کند و هنگام چرخش چشم برای دیدن اطراف در استخوان جمجمه گیر نکند. این بافت چربی، با بالا رفتن سن، کم کم رو به بیرون شروع به حرکت می کند و همین امر باعث تشکیل پف زیر چشم می شود. متاسفانه این اتفاق در سنین حدود چهل سالگی شروع می شود، و حتی در برخی موارد به علت مسائل ژنتیکی، افراد ممکن است در سنین پایین تر نیز دچار پف  زیر چشم بشوند. این مشکل با تحلیل چربی های ناحیه ی گونه و در نتیجه گود شدن زیر این برآمدگی، بیشتر هم به چشم می آید، که به اشتباه به آن اصطلاح  “تغار اشکی” هم گفته می شود (بهتر است اصطلاح تغار یا همان trough فقط برای ظروف مخصوص غذا استفاده شود).

بیشتر پف های زیر چشم هیچ ارتباطی با وضعیت سلامتی فرد ندارند و فقط یک حالت طبیعی هستند. اما از طرفی هم ممکن است مربوط به بیماری چشمی تیروئید، مصرف طولانی مدت سیگار و سایر مشکلات پزشکی باشند که به نحوی موجب ایجاد تورم در صورت یا احتباس آب در بدن می شوند. پف زیر چشم یا همان Eye bag ها معمولا به صورت نامتقارن ایجاد می شوند و زیر یکی از چشم ها برامدگی بیشتری از دیگری دارد.

رسانه های اجتماعی چه طور می توانند روی پف زیر چشم موثر باشند؟

رواج گوشی های هوشمند دوربین دار در بین مردم، باعث شده است که ما بیشتر به پف زیر چشم هایمان دقت کنیم. زیرا عکس های متعددی هر روز در دنیای مجازی و در صفحه های اجتماعی ما به اشتراک گذاشته می شوند. عکس العمل بیشتر افراد به این عکس ها این است که به دنبال یک راه حل برای از بین بردن برآمدگی زیر چشمشان می گردند. بعضی ها این مشکل را نشانه ای برای افزایش سن و یا ژنتیک می دانند، اما بیشتر افراد به دنبال روشی برای از بین بردن آن می گردند

آیا دوربین های پیشرفته امروزی خود یک روش برای پاک کردن پف زیر چشم هستند؟

در عکس ها، پف زیر چشم با تنظیم نور و فیلتر قابل تصحیح هستند. نور پردازی از بالای سر سایه ی چشم روی برجستگی موجود زیر چشم را تشدید می کند. تابش نور از رو به رو باعث می شود که چشمان شما براق تر بنظر برسد. علاوه بر این، وقتی شما لبخند می زنید، چون چشم های شما باریک می شود و با انقباض عضلات دور چشم چربی های زیر چشم صاف می شوند، این مشکل کمتر در عکس نمود پیدا می کند. پیتر هارلی، عکاس NYC، به این تاثیر لبخند “squinch” می گوید و اضافه می کند که لبخند زدن باعث گرم تر شدن و واقعی تر شدن چهره ی شما می شود. استفاده از کانسلر های دور چشم و کرم پودر هم می تواند ظاهری یکدست تر به چشم شما بدهد.

آیا خستگی بیش از حد باعث ایجاد پف زیر چشم می شود؟

چشم ها و ابروها از زیباترین بخش های صورت محسوب می شوند، پف زیر چشم این زیبایی را خراب می کند. وقتی ما با فردی ارتباط چشمی برقرار می کنیم، معمولا بیشترین تمرکز هر دو طرف روی چشم ها است و از طریق همین نگاه است که ما منظور و احساس طرف مقابل را متوجه می شویم. اگر زیر چشم ها پف داشته باشد، حس خستگی را به طرف مقابل القا می کند و این معمولا حس اشتباهی است. اینکه ما پف زیر چشم را با کم خوابی مرتبط می دانیم معمولا حدس اشتباهی است.  اگر بخواهیم بین خواب و پف زیر چشم ربطی بگذاریم، می توانیم بگوییم که با خوابیدن در حالت افقی، به صورت موقت  صورت ورم کرده، که این ورم کم کم در طول روز و با حالت عمودی بدن از بین می رود.

بهترین روش های درمانی در مطب چیست؟

موثرترین و قطعی ترین راه درمان پف زیر چشم، جراحی توسط یک متخصص است. یک روش کم تهاجمی تر، استفاده از درمان فیلتری (filler treatment) است که یک ژل نرم سازگار با پوست، توسط سوزنی به اسم کانول، زیر پوست تزریق می شود. این کار با پرکردن فرورفتگی های زیر چشم، باعث کاهش سایه شده و برای یک سال دوام دارد. جراحی eye bag با خارج کردن و یا جابه جایی چربی های اضافه ی زیر چشم عمل می کند و به آن lower blepharoplasty می گویند که برای مدت طولانی دوام دارد.

اگر eye-bag را به حال خود رها کنید، ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و یا اصلا هیچ تغییری نکند. حتی احساس خود ما نسبت به ظاهر چشم هایمان هم ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. من بسیاری از مردم را می بینم که بعد از یک سری اتفاقات در زندگیشان، مثل اخراج شدن از کار، قطع شدن یک رابطه یا شروع دوره ی بازنشستگی، ناگهان به فکر تغییر در ظاهر (مثلا درمان پف زیر چشم) می افتند.

من همیشه احساس می کنم که علاوه بر وظیفه ی یک جراح، بار مسئولیت یک مشاور را هم به دوش دارم و به همین دلیل همیشه از بیمارانم این سوال را می رسم که:

پف زیر چشمتان چه معنی برای شما دارد؟

اما راه ای خانگی برای درمان و یا پیشگیری از به وجود آمدن پف زیر چشم ها چیست؟

  • باید سعی کنید در شبانه روز به مقدار کافی 7 تا 8 ساعت بخوابید و سعی کنید خواب آرامی داشته باشید. در موقع خوابیدن اگر سرتان بالاتر از سطح بدنتان باشد آب کمتری در زیر چشم ها جمع می شود.
  • ورزش کردن را فراموش نکنید.
  • در روز به میزان آبی که می نوشید اهمیت بدهید. روزانه حداقل یک و نیم تا لیتر آب بنوشید و مخصوصا اگر در دوران رژیم کاهش وزن و لاغری هستید نوشیدن آب را فراموش نکنید.
  • مقداری چای دم کرده را داخل کیسه یا پارچه ای تمیز قرار دهید و یا چای کیسه ای دم شد را بگذارید سرد شود و داخل یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود و سپس 15 تا 20 دقیقه روی چشم ها قرار دهید.
  • سعی کنید غذاهای با میزان کم نمک بخورید.
  • دور چشم را با تکه های یخ یا کیسه یخ ماساژ دهید برای 10 تا 15 دقیقه این کار را انجام دهید تا تورم زیر چشم ها کم شود.
  • دو برش از خیاری که مدتی در یخچال بوده و کاملا سرد است را برای 10 تا 15 دقیقه روی چشم ها قرار دهید. یا قرار دادن دو تکه سیبزمینی خامی که تازه از یخچال درآوردید را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم ها قرار دهید.

 

 

 

 

 

92

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری