تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

آیا نوشیدن چای میتواند خطرناک باشد؟

مدیر سایت

نوشیدن چای زیاد هم میتونه خطرناک باشه؟

چونکه ما ایرانی ها عادت داریم در تمام شرایط زندگی (شادی و غم) چای بنوشیم. امروزه حتی از دمنوشها مخصوصا چای سبز به عنوان نوشیدنی های لاغری و به میزان زیاد استفاده میکنند.

از قدیم چای سبز به عنوان منبع غنی آنتی اکسیدان و یک نوشیدنی سالم معرفی شده است. با این حال نوشیدن زیاد چای سبز هم دقیقا مثل نوشیدنی های الکلی نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه مضر و خطرناک هم هست.

اولین نکته ای که باید بهش اشاره کنیم مقدار زیاد کافئینه

انواع چای مقادیر متفاوتی کافئین دارند، اما در کل مقدار زیاد کافئین ( که مثل نیکوتین باعث افزایش هوشیاری و تمرکز میشه)، میتونه به بیخوابی، اضطراب، پریشانی و بی قراری و در موارد خیلی شدید به مرگ منتهی بشه.

دیگر مسائل مربوط به نوشیدن زیاد چای

صدای زنگ در گوش

  • نوشیدن بیش از اندازه ی چای میتونه باعث ایجاد صدای زنگ در گوش ها بشه (که بهش تینیتوس گفته میشه)

بی آبی بدن

  • نوشیدن چای میتونه باعث کمبود آب بدن بشه

ایجاد نفخ

  • مصرف مقدار زیادی چای سیاه میتونه باعث ایجاد نفخ دائمی بشه. پس اگه شما از اون دسته افرادی هستین که همیشه احساس نفخ میکنین بهتره یه بررسی روی میزان چای مصرفی روزانتون داشته باشین.

فلوروز اسکلتی

  • وقتی نوشیدن چای سیاه تبدیل به یک عادت بشه (مثل خیلی از ما ایرانی ها)، این مساله میتونه منجر به فلوروز اسکلتی هم بشه. فلوروز اسکلتی نوعی بیماری استخوانی است که در اثرجذب مقادیر زیاد فلوراید به وجود می‌آید

بیخوابی

  • اگر شما دچار مشکل بیخوابی و بیقراری دائمی هستین و یا فشار خون بالایی دارین و یا زخم معده دارین بهتره زیاد چای سبز میل نکنین. درسته که چای سبز اثرات درمانی زیادی داره اما مصرف زیاد از حد آن میتونه برای این بیماری ها مشکل ساز باشه.

بالا بردن ریسک سرطان

علاوه بر این مطالعات نشان داده اند که زیاده روی در مصرف چای سبز برای مدت طولانی میتونه ریسک ابتلا به سرطان های ریه، کلورکتال و مری رو بالا ببره. یک مطالعه گزارش داده که عادت به نوشیدن چای داغ میتونه ریسک ابتلا به سرطان مری رو در خانم ها سه برابر کنه و مطالعه ی دیگه ای گزارش داده که مردانی که روزانه بیشتر از هفت فنجان (تاکیید میکنم فنجان و نه لیوان) میتونه ریسک ابتلا به سرطان پرستات رو تا 50 درصد بالا ببره.

سنگ کلیه

  • علاوه بر این ها، چای سبز حاوی مقادیر زیادی اگزالات هست و در افرادی که بدن آماده و سنگ سازی دارن، مصرف زیاد اگزالات منجر به تشکیل سنگ اگزالاتی در کلیه ها میشه.

نکته ی جالب در مورد نوشیدن زیاد چای اینه که، گزارش شده افرادی که بیشتر از چای کمتر تخمیر شده استفاده میکنند، بیشتر در معرض عوارض مصرف زیاد چای قرار میگیرند تا کسانی که اصولا چای سیاه و غلیظ نمیخورن.

در کل باید بگیم که نوشیدن چای در حد متعادل میتونه خیلی مفید باشه و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری میکنه. اما نباید به چای به عنوان دارو یا نوشیدنی لاغری سریع نگاه کرد و زیاده روی کرد.

اگه به دنبال میزان مناسب مصرف چای هستین، پیشنهاد تیم اپلیکیشن رژِیم کاهش وزن چاغری مصرف روزانه 5 فنجان چای است و توصیه میکنیم از انواع چای ها مثل چای سبز، سفید و سیاه و قرمز استفاده کنین.

توی هوای سرد زمستونی نوشیدن چای خیلی میچسبه…

 

50

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری