تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

اندازه گیری فشارخون در منزل

مدیر سایت

با انداز گیری و کنترل فشارخون در منزل بیشتر آشنا شویم.

امروزه تبلیغ های گسترده ای در مورد نقش  کنترل و انداز گیری فشارخون در سلامتی افراد انجام شده است.  و خیلی راحت می توانید دستگاه های فشارسنج دیجیتال را از بسیاری از داروخانه ها تهیه کنید، اما به این مساله هم دقت کنید که اگربه روش اشتباه اندازه گیری شود می تواند نتایج خطرناکی به دنبال داشته باشد.

با در نظر گرفتن نکاتی ساده می توانید از خطاهای بزرگ در اندازه گیری و کنترل فشارخون جلوگیری کنید و در نتیجه از داروها به درستی و به میزان مناسب مصرف کنید.

فردی که مشکل فشارخون دارد، باید روزانه فشارش را کنترل کند. که مشخص شود آیا درمان دارویی درحال استفاده به درستی عمل می کند و یا اینکه باید آن را تغییر بدهید.

اندازه گیری فشارخون  مهم است اما همیشه ممکن است دچارخطا شوید!

 علم پزشکی ثابت کرده است که دستگاههای فشارسنج دستی (غیر دیجیتال) از دقت بالاتری برخوردار هستند و در بیمارستان ها و کلینیک ها اغلب از این دستگاهها استفاده می شود

  • استفاده از این دستگاهها نیاز به تمرین دارد. اگر مایل هستید از دستگاههای دیجیتال استفاده کنید، سعی کنید هر ماه آن را با دقت کارکرد یک دستگاه فشارسنج دستی مقایسه کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. نکته ی دیگر درمورد دستگاه های دیجیتال این است که سنسورهای این دستگاه ها حساس هستند و باید به درستی نگهداری شوند تا سالم بمانند.

 

شرایط  اندازه گیری و کنترل فشار بسیار مهم است. فرد نباید استرس داشته باشد و یا در زمان نزدیک فعالیت فیزیکی نسبتا سنگین مثل بالا رفتن از پله داشته باشد

  • در این زمان ها  فشارخون به صورت موقت بالا می رود و فرد ممکن است به اشتباه داروی ضد فشارخون خود را زیاد کند. این کار خطرناک است، چراکه افت فشار می تواند برای فرد خطر مرگ داشته باشد. هر زمان تصمیم گرفتید فشارخون خود را اندازه گیری کنید، پنج تا ده دقیقه با آرامش روی صندلی بنشینید و بعد دست به کار شوید.

 

نوشیدنی های الکلی، کافئین دار و چای می تواند حتی برای طولانی مدت فشارخون شما را بالا ببرد

  • الکل در ابتدا شما را ریلکس می کند چرا که عروق گشاد می شوند و در نتیجه فشار افت می کند، اما بعد فشار شروع به بالا رفتن می کند و حتی می تواند بالاتر از قبل از نوشیدن هم بشود. حواستان باشد که تا یک ساعت بعد از مصرف الکل، چای و قهوه فشار خود را اندازه نگیرید.

 

اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا و وعده های اصلی  فشار خود را اندازه گیری کنید، احتمال دارد که فشارخون به صورت کاذب کمتر نشان داده شود

  • بنابراین خوب است که حداقل یک ساعت بعد از غذا فشار خود را بگیرید.

 

در حین اندازه گیری و کنترل فشارخون کار دیگری انجام ندهید

  • حتی موبایل یا وسایل مشابه دیگر را در دست نداشته باشید. تمام این جزئیات می تواند از لحاظ فیزیکی و روانی روی فشار شما در آن زمان تاثیر داشته باشد.

 

دستگاه فشارسنج را روی بازوی خود درست ببندید

  • به طور کلی فشارخون توسط هر دو دست گرفته می شود، اما به تازگی توصیه می شود که چندین بار فشار از هر دو دست گرفته شود و آن دستی که فشار بالاتری را نشان می دهد به عنوان دست استاندارد فشارخون در نظر گرفته شود.

 

دستگاه را شل و ول روی بازو نبندید

  • این کار باعث می شود دستگاه، فشار بالاتر از حد طبیعی نشان دهد.

 

اندازه بازوبند دستگاه فشارسنج مناسب باشد

  • اگر اندازه ی بازوبند کوچک باشد و استاندارد نباشد باعث می شود که فشار سیستولیک (فشار بالا) به طور کاذب پایین و فشار دیاستولیک (فشار پایین) به طور کاذب بالا نشان داده شود. اگر می خواهید دستگاه فشارسنج تهیه کنید. مسئول داروخانه میتواند به شما مورد مناسبی را پیشنهاد کند.

 

مساله ی بعدی وضعیت نشستن شما در زمان اندازه گیری فشارخون است

  • درست ترین حالت نشستن این است که بازو هم سطح قلب قرار بگیرد و نه پایین تر. اگر دستها پایین کنار بدن باشد اندازه گیری به صورت کاذب بالاتر و اگر دستها بالاتر از سطح قلب باشد، فشار به طور کاذب پایین تر خواهد بود.

 

خطای بعدی در مورد وضعیت قرار گیری بازوها است

  • بازو ها باید به صورت منبسط و کاملا رها در جایگاهی قرار بگیرند که به هیچ وجه تحت فشار نباشند. اگر لباسی که به تن دارید گشاد و نازک است، نیازی به درآوردن لباس نیست. مطالعات نشان داده است که در این حالت دستگاه فشارسنج یکسانی را از روی لباس و بدون لباس نشان می دهد.

 

 

 

359

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری