تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

سرطان کولون چیست و چگونه خطر آنرا کم کنیم؟

ستاره مرصعی

سرطان کولون یکی از کشنده ترین سرطان‌ها در ایران

سرطان کولون یک بیماری است که در آن سلول های بدخیم در یک یا چند لایه بافت روده ایجاد می شوند. اغلب ، با رشد پولیپ های زودرس قبل اینکه بدخیم شوند به نام آدنوم شروع می شود.

سرطان کولون تغذیه و لاغری

 

بعد از چندین سال،این پولیپ ها می توانند بزرگتر و بدخیم شده و رفته رفته تبدیل به تومور  شوند.این پروسه زمان بر است،پس با بررسی و تشخیص سریع میتوان پولیپ های کولون را قبل اینکه منجر به سرطان کولون بشوند را شناسایی کرد. زمان بسیار مهم است زیرا نوع تومور از نظر زیست شناختی تعیین می کند که درمان آن به چه صورت باشد.

نشانه هایی که رشد سرطان کولون را هشدار میدهد

زن ها و مردها، به ویژه کسانی که در تاریخچه خانواده ی آن ها سرطان کولون و پولیپ های کولون و سندرم های سرطانی روده ای را دارند، باید قبل از سن پنجاه سالگی به طور معمول چک آپ شوند. به علاوه افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو یا کرون ریسک بالایی دارند که در سنین کمتر با این سرطان مواجه شوند.

علائم هشدار دهنده فیزیکی برای سرطان کولون که باید تحت بررسی قرار بگیرند و ممکن است به طور بالقوه نشان دهنده ی مشکلی باشند عبارتند از:

 • تغییرات برگشت کننده و عود کننده در عادات طبیعی روده ای مانند اسهال یا یبوست بدون هیچ دلیل شناخته شده ای.
 • وجود خون در مدفوع
 • کاهش مقدار  و رقیق شدن مدفوع
 • کاهش وزن و لاغری سریع بدون هیچ دلیل خاصی
 • افزایش ناراحتی های شکمی (نفخ، گاز، احساس پری زیاد و یا گرفتگی های عضلانی که بیش از چند روز طول می کشد)
 • احساس این که روده به طور کامل خالی نشده است

در صورتیکه با این علائم رو به رو شدید، حتما و در اسرع وقت به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 بیماری سرطان کولون را چه گونه تشخیص بدهیم؟

در صورت مواجه شدن با این علائم و نشانه ها ی سرطان کولون، پزشک مربوطه به شما آزمایش هایی را تجویز خواهد کرد تا از بیماری فرد مطمئن شود.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی است که با آن پزشک مربوطه با قرار دادن دستگاه کولونوسکوپ در روده برای مشاهده و ارزیابی روده بزرگ (کولون) استفاده می کند. این دستگاه یک لوله منعطف، نازک و شفاف است که مجهز به دوربین های مخصوص پزشکی می باشد. در صورت تشخیص پزشک، می شود در طی عمل کولونوسکوپی پولیپ های کولون را به دام انداخت و خارج کرد که به این کار پولیپکتومی می گویند.

آزمون فیزیکی برای بررسی حساسیت، تورم و یا رشد غیرعادی پولیپ ها

آزمایش ها ی خون در رابطه با سرطان کولون

که شامل شمارش کامل خون (CBC)، آزمایش عملکرد کبدی (LFT)، اندازه گیری آنتی ژن جنینی (CEA) در خون. تست CBC برای شناسایی کم خونی ناشی ازخونریزی توموراست. با تست LFT نیز عملکرد کبد را مورد بررسی قرار می دهند. تست CEA که یک نشانگر تومور است و برای بعضی از افراد انجام می شود،و اگر اندازه گیری CEA بالا باشد ممکن است نشان دهد که فرد سرطان دارند.

درمان آن بستگی به یک تشخیص دقیق و کامل دارد و نیاز به زمان دارد. در اغلب افراد مبتلا به این سرطان باید در طی عمل جراحی تومور و گره های لنفاوی برداشته شود. و بعد ازآن نیز باید تحت بررسی و آزمایش قرار بگیرند.

آزمون های تصویری این نوع از سرطان شامل:
 • ام آر آی
 • سی تی اسکن
 • پت اسکن که  تصویربرداری پزشکی هسته ای ، به منظور تولید 3 بعدی ، تصاویر رنگی از فرایندهای عملکردی در درون بدن انسان است.
 • پرتونگاری قفسه سینه
 • سونوگرافی

درجه بندی سرطان کولون

پس از شناسایی اینکه فرد به سرطان کولون مبتلا شده است باید درجه آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد تا نوع درمان نیز مشخص شود. درجه بیماری اساسا نشانگر این است که تا چه حد تومور در دیواره روده بزرگ رشد کرده است و اینکه آیا به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته یا نه. برای تعیین این که آیا سرطان گسترش یافته است، پزشک شما نیاز به انجام یک سری آزمایش دارد، از جمله این آزمون ها کولونوسکوپی، CEA سطح خون ، اپرتونگاری از قفسه سینه، و سی تی اسکن شکم و لگن است. برای تشخیص درجه و مرحله سرطان، جراح مربوطه تومور و گره های لنفاوی مجاور را از بین می برد و تومور توسط پاتولوژیست برای تعیین وضعیت پاتولوژیکی آن بررسی می شود که آیا طبیعی به نظر می رسد یا نه. پاتولوژیتست نیز تعیین می کند که:

 • آیا سرطان به گره های لنفاوری نفوذ کرده است یا نه.
 • چه مقدار از کولون درگیر بیماری شده است
 • تعیین تعداد گره های لنفاوی و میزان حمله عروقی .
 • تعیین نوع سرطان کولون و درجه تومور

تمام این اطلاعات در ارتباط با سرطان کولون توسط پاتولوژیستها گزارش می شود. در صورت تشخیص بیماری همیشه زمان را در نظر بگیرید و هر چه سریعتر اقدام به درمان بکنید.

در اخر باید بگوییم این مقاله کوتاه فقط برای آشنایی شما عزیزان با این بیماری هست. مراقب سلامتی خود و دیگران باشید.

38

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری