تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

پیاده‌روی صحیح راز تناسب اندام

ستاره مرصعی

ورزش پیاده روی آسان و رایگان است

دوباره این نکته را یادآوری شویم که ورزش پیاده روی راحت ترین و مناسب ترین ورزش برای لاغری به حساب می آید که فقط به یک جفت کفش مناسب نیاز است. شما با هر شرایط  فیزیکی و آمادگی بدنی می توانید این ورزش ساده را انجام دهید و اطمینان داشته باشید که از ده تا باشگاه و قرص هم بیشتر جواب می دهد.

پیاده روی قند خون را کنترل می کند، روی سلامت روحی و روانی شما تاثیر مثبت دارد و از پیشروی پوکی استخوان ممانعت می کند. پس همگی با هم بلند بگوییم که: روزی نیم ساعت پیاده روی، پنج روز در هفته بر هرکسی واجب است.

و برای بیشترین بهره مندی از ورزش پیاده روی، باید یک برنامه ی منظم و مداوم داشته باشیم. یعنی پیاده روی وقتی اثرات معجزه آسا دارد که بخشی از برنامه روزانه زندگی شما باشد.

 

  • به صدای ضربان قلب خود گوش دهید:

برای بررسی اینکه چقدر سخت کار کرده اید، لازم است که ضربان قلب خود را حداقل برای چند بار اول تمرینات بدنی ثبت و ضبط کنید. خیلی از افراد آن قدرها هم که فکر می کنند تمرینات سختی انجام نمی دهند. بهترین معیار برای بررسی اینکه تمرین ورزشی شما تا چه حد فشرده و سخت بوده، توجه به ضربان قلب است . شما وقتی از پیاده روی یا ورزش سود می برید که ضربان قلب بالا برود. برای این کار می توانید یا از برنامه های گوشی های هوشمند، یا مچ بندهای مخصوص اندازه گیری ضربان قلب و یا دسته های هوشمند تردمیل و دستگاه های ورزشی مجهز به سنسور که ضربان قلب شما را اندازه می گیرند کمک بگیرید و یا به سادگی این کار را به صورت سنتی خودتون انجام دهید. در نهایت باید بدانید که بهترین سطح فعالیت بدنی برای هر فرد سطحی است که ضربان قلب را 5-10 تا از ضربان معمولی فرد بالاتر ببرد.

 

  • سرعت  پیاده روی را زیاد کنید:

حتما میدانید که با پیاده روی با سرعت بالا کالری بیشتری می سوزانید. سرعت تا حدی در سوزاندن کالری موثر است، که در طی نیم ساعت پیاده روی شما می توانید با افزایش سرعت خود، دو برابر کالری بیشتری بسوزانید (نسبت به زمانی که آرام راه می روید).

 

  • شدت ورزش کردن و پیاده روی بالا و پایین ببرید:

ورزش به منظور لاغری باید هوازی باشد و با شدت های مختلف انجام شود تا بیشترین تاثیر چربی سوزی را داشته باشد. در طول ورزش پیاده روی شدت فعالیت را تغییر دهید، یعنی مثلا زمانی که شما در حال پیاده روی هستید، سرعت خود را زیاد و کم کنید. دلیل اینکه در این حالت شما بیشتر کالری می سوزانید، پدیده ای به نام EPOC (مصرف بالای اکسیژن بعد از فعالیت) است. بدن ما طوری طراحی شده است که بعد از فعالیت بدنی بیشتر کالری می سوزاند.

یک مثال برای اینکه این روش را بهتر درک کنید: 30 تا 60 ثانیه دویدن آهسته و به دنبال آن 60 ثانیه راه رفتن معمولی است. و به همین نسبت ادامه دهید. البته متخصصین ورزش توصیه می کنند که فاصله های استراحت را هر روز انجام ندهید و بعضی روزها بدون فاصله انداختن و با سرعت متوسط رو به بالا بدوید.

 

  • از سر بالایی بالا برید:

اگر به هر دلیلی افزایش سرعت برای شما دشوار است، میتوانید برای سوزاندن کالری بیشتر، از یک خیابون سربالایی یا تپه بالا برید یا به تردمیل خود شیب بدهید. البته این کار فقط برای افرادی مناسب است که مشکل زانو نداشته باشند. و نکته دوم اینکه همیشه این کار را انجام ندهید و روزهای خاصی را برای بالا رفتن از سربالایی انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

  • کار را برای خود سخت کنید!

با اضافه کردن وزنه به قسمت های مختلف بدن می توانید مقاومت ایجاد کنید و بدن را مجبور کنید تا کالری بیشتری بسوزاند. شما می توانید در زمان ورزش پیاده روی به سادگی از دمبل های سبک دستی استفاده کنید. اما وزنه هایی که دور مچ پا بسته میشن برای هر کسی مناسب نیستند و بهتر است قبل از خرید این وزنه ها و استفاده از آنها با پزشک و مشاور ورزشی خود مشورت کنید.

 

  • یک دوست و همراه برای خود پیداکنید:

داشتن یک همراه خوب برای هر کاری میتواند مفید باشد. ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم و نیاز داریم از سمت یک نفر دیگر تشویق بشویم و انگیزه بگیریم. همیشه کارهای گروهی یا دونفره بهتر جواب میدهد و پایدارتر است. همین امروز یک رفیق همرا و پایه پیدا کنید که با شما هم هدف و هم مسیر باشد. می توانید مثل دوران کودکی مسابقه بزارید یا هر چالش دیگری که شما را تشویق می کند سر برنامه ی پیاده روی بمانید.

بپیاده روی در رژیم دوکان بسیار توصیه شده است و کارشناسان چاغری همیشه یادآوری میکنند که ورزش و پیاده روی را فراموش نکنید. فقط 20 تا 30 دقیقه از وقت روزانه شما را میگیرد اما در عوض حال خوش و شلامتی را به شما هدیه میدهد.

196

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری