تناسب اندام سالم | رژیم چاغری

9 قدم طلایی برای رسیدن به آرامش و رضایت درونی

مرجان صحاف زاده

ایا رضایت درونی هدف شما در زندگی نیست ؟یک نفر ممکنه فکر کنه که با بدست آوردن مرد رویاهاش به خوشحالی مطلق میرسه و یکی دیگه فکر میکنه که با برنده شدن لاتاری به آرامش و رضایت طولانی مدت میرسه. این خیلی خوبه که همه ما رویاهای خودمونو داریم ولی در حالی که ما غرق در رویا ها هستیم از اتفاقات ساده اما خوشحال کننده ای که اطرافمون در حال رخ دادنه غافل میشیم. حواسمون نیست که خوشبختی نزدیک تر از این حرف هاست و دقیقا جلوی پاهامونه.

نکته ای که معمولا خیلی از ما از اون غافل میمونیم اینه که رضایت درونی و خوشحالی واقعی از ذهن خودمون سرچشمه میگیره. ما همواره در حال حرص و جوش خوردن و نگران بودن در مورد مسائل روزمره ی جلوی چشممون هستیم و همیشه هم بلااستثنا با گذشته ی خودمون درگیر هستیم. و این در حالیه که این دو دقیقا چیزهایی هستند که ما کاری در موردشون نمیتونیم بکنیم! مشکل دیگه که ما رو از خوشحالی واقعی دور میکنه اینه که باعث میشیم قضاوت های زودگذر خودمون، دست پامونو ببندن و ما رو توی یک نکته اسیر بکنن. قضاوت هایی مثل اینکه: این بده! یا این خوبه!

برای شروع برای مقابله با این حال بد و ناراحتی و نگرانی های همیشگی که باعث و بانیش خود ما هستیم، بیاین  9 قدم زیر رو به زندگی خودمون اضافه کنیم:

قدم اول برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: در لحظه زندگی کنیم

فردا! از فردا شروع میکنم…یا میندازمش برای فردا… این جمله رو از زندگی خودتون پاک کنین. چراکه ما الآن و در این لحظه داریم زندگی میکنیم. موکول کردن تصمیم ها و کارها به بعد فقط باعث کشدار شدن زندگی و رشد احساس ناامیدی و خستگی میشه. بنابراین هر روز حداقل یک قدم برای خوشحال کردن خودتون انجام بدین. اگه تا دیروقت هم سر کار هستین میتونین توی راه برگشت، به جای مسیر همیشگی، یک جا بپیچین و خودتون رو به صرف یک قهوه توی یک کافه ی  با صفا دعوت کنین. کوچیک ترین کارها برای صفا دادن به روحیه خودتون، بزرگ ترین تاثیرات رو دارن.

 

قدم دوم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: از عمد و آگاهانه لبخند بزنین

این مساله کاملا علمیه و فکر نکنین که میخوام مثل بچه ها گولتون بزنم. کسی که قیافه ی افسرده ها و بدبخت ها رو برای مدتی روی صورتش داشته باشه، به مرور واقعا علاوم افسردگی و مشکلات روحی توی ذهنش پدیدار میشن. نیازی نیست به زور دنبال دلیلی برای خندیدن یا خوشحالی باشین. خیلی بی دلیل و الکی لبخند بزنین. به صورت آدم های غریبه که توی خیابون میبینین لبخند بزنین. نگران قضاوت مردم نباشین. اگه اون آدما آدمای سالمی از نظر عقلی باشن این لبخند شما رو تحویل میگیرن و تا آخر روز به ده ها آدم دیگه هم منتقل میکنن.

 

قدم سوم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: قدر دان و شکر گذار باشیم

شما به شخصه برای چه چیزهایی توی زندگی قدردان هستین؟ یک لیست درست کنین، یک لیست از تمام چیزهایی که دوست دارین تجربه کنین یا داشته باشین. تعطیلات بعدی کجا دوست دارین برین؟ یا اینکه چه کفشی رو دوست دارین پاتون کنین؟ چه هیکلی دوست دارین داشته باشین؟ حالا از خودتون بپرسین آیا با داشتن تمام این ها واقعا خوشحال خواهید بود؟ دلیلی برای ناراحتی و غصه خوردن ندارین؟ حالا لیست جدیدی بنویسین و این بار تمام چیزهایی که برای داشتنشون یا تجربه کردنشون شکرگذار هستین رو لیست کنین.

 

قدم چهارم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: سکان زندگی خودتون رو در دست بگیرین

صبر کردن و با جریان اطراف پیش رفتن همیشه ناامید کننه و فرسایشیه. به اطراف نگاه نکنین که چه سبک زندگی از نظر جامعه اطراف شما درسته و چی غلط. جامعه اطراف شما فقط یک بخشی خیلی خیلی کوچیکی از چیزیه که واقعا وجود داره. تصمیم بگیرین که واقعا میخواین به چی برسین و جه زندگی شما رو به رضایت درونی میرسونه. با ذهن آگاه زندگی کنین و نه صرفا از روی عادت و ارزش های جامعه. و هر روز به خودتون یادآوری بکنین که اهداف اصلی زندگی شما چیه.

قدم پنجم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: آرامش درونی رو پیدا کنین

داشتن آرامش درونی و رسیدن به این نقطه ی اعجاب انگیز شما رو از هر اتفاق بیرونی و طوفان های جورواجور اطراف در امان نگه میداره. پیشنهاد ما اینه که مدیتیشن رو امتحان کنین. دانشمندان به این نتیجه رسیدن که مدیتیشن میتونه ساختار مغزی رو تغییر بده.

 

 

قدم ششم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: دیدارهای دوستانه

نگاهی به تقویم خودتون بندازین و ببینین قرار بعدی شما با یک دوست و یک گپ خودمونی چه زمانیه؟ اصلا برای این بخش از زندگی خودتون برنامه ریزی میکنین؟ تحقیقات نشون داده افرادی که برای قرارهای دوستانه و دیدار با دوستان صمیمی همیشه یک تایم ثابت و مشخصی در هفته دارن و به عنوان وظیفه ی روزمره به این قرار ها پایبند هستند، زندگی خوشحال تری دارند. یک قرار و گپ صمیمی میتونه به اندازه ی یک سفر یک هفته ای کنار دریا به شما آرامش و انرژی بده.

قدم هفتم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: جادوی چیزهای کوچک

یک قهوه ی صبحگاهی در اداره با همکاری که صبح ها با یک لبخند با انرژی به شما سلام میکنه میتونه جرقه ی لازم برای شعله ور شدن روز شما باشه. این ها کارهای بسیار کوچیکی هستن که میتونن زندگی ما رو شیرین تر بکنن. اتفاق های کوچیکی که خودمون در طول روز رقم میزنیم باعث خوشحالی و رضایت درونی میشن.

قدم هشتم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: مقایسه با دیگران ممنوع

همیشه اطراف شما آدم هایی هستن که از شما پولدار تر، خوشگل تر، لاغر تر یا باهوش تر هستند. این حقیقتیه که باید باهاش کنار بیایم. اگه قرار باشه همیشه در حال مقایسه کردن باشیم و غصه بخوریم هیچ اتفاق خوبی توی زندگی نخواهد افتاد. قبول دارین؟ حرف همیشگی که بار ها شنیدین. بازهم میخوام تکرار کنم براتون، با این تفاوت که این بار سعی کنین باورش کنین: هیچ کس کامل نیست، اما هر کسی ویژگی های مخصوص خودش رو داره. این گفته رو باور کنین تا به احساس رضایت درونی برسین.

 

قدم نهم برای رسیدن به خوشحالی و رضایت درونی: کمک به دیگران شما رو خوشحال و خوشبخت میکنه

در اینکه کارهای خیریه و کمک به دیگران احساس آرامش و لذت عجیبی به آدم میده شکی نیست. شاید باورش سخت باشه اما تحقیقات در مورد تاثیر کمک به دیگران و انجام کارهای خیریه روی سلامت ذهن نشون داده که هفته ای 2 ساعت کار خیریه برای خفظ سلامتی ذهن و روح کافیه. 2 ساعت از کل هفته واقعا شدنیه!

 

مراقب سلامت روح و جسم خودتون باشین

و با تیم اپلیکیشن لاغری چاغری  همراه باشین

ارادتمند شما مرجان صحاف زاده

20

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن چاغری

در حال بارگذاری